بازیابی اطلاعات درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران «بسیار دشوار» است

0

[ad_1]

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه گفت بازیابی اطلاعات درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران «بسیار دشوار» است.

او که در نشست شورای حکام آژانس سخن می‌گفت افزود کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی پیش رو است و ایران باید شفافانه دسترسی اطلاعاتی به بازرسان آژانس بدهد تا نهاد تحت مدیریتش بتواند تصویری از وضعیت برنامه هسته‌ای ایران ترسیم کند.

به گفته گروسی، تداوم خاموشی دوربین‌های نظارتی آژانس از سوی ایران، تنها سبب بزرگ‌تر شدن شکاف اطلاعاتی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌شود.

او افزود آژانس همچنین لازم است جامعیت و صحت داده‌های ضبط شده توسط دوربین‌های نظارتی در فاصله ٢١ فوریه ٢٠٢١ و ٨ ژوئن ٢٠٢٢ را معین کند.

به گفته او، حتی در آن صورت نیز چالش‌های عمده‌ای برای تایید صحت میزان موجودی اعلام‌شده سانتریفیوژ و آب سنگین ایران تا پیش از ٢١ فوریه ٢٠٢١ وجود خواهد داشت.

مدیرکل آژانس درباره مساله تحقیقات پادمانی نیز گفت: «این موضوع بسیار ساده‌ای است. ما آثار اورانیوم را در مکان‌هایی پیدا کردیم که هرگز اعلام نشده بودند و هرگز قرار نبود فعالیت‌های هسته‌ای داشته باشند.»

گروسی در ادامه سخنانش در واکنش به اتهام مقامات ایرانی مبنی بر «سیاسی» بودن آژانس گفت: «ما پرسش‌هایی مطرح می‌کنیم. به من بگویید چرا این استفاده سیاسی از اختیاراتم است. این چیزی است که آژانس موظف به انجام آن است.»

رافائل گروسی ابراز امیدواری کرد جمهوری اسلامی هرچه‌ زودتر همکاری با آژانس را آغاز کند. او تاکید کرد آژانس فقط می‌خواهد موضوع بقایای مواد هسته‌ای در مکان‌های از پیش اعلام نشده روشن شود.

مدیرکل آژانس هیچ اشاره‌ای به احتمال اقدامی جدید علیه ایران نکرد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دوشنبه آغاز شده و به مدت پنج روز ادامه خواهد یافت. شورای حکام در نشست قبلی با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست پاسخ‌های معتبری به پرسش‌های آژانس درباره بقایای اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده خود بدهد. ایران تاکنون با خودداری از ارائه پاسخ در این زمینه، احیای برجام را به ختم تحقیقات پادمانی منوط کرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.