بایدن بار دیگر گفت که در صورت حمله چین، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد

0

[ad_1]

فرانسیس مائو – بی‌بی‌سی

تایوان اوایل این ماه تمرینات نظامی انجام داد

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

تایوان اوایل این ماه تمرینات نظامی انجام داد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، بار دیگر گفته که در صورت حمله چین، ایالات متحده آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

آقای بایدن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌‌بی‌اس» در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای آمریکایی از این جزیره دفاع خواهند کرد، گفت: «بله، درواقع اگر حمله بی‌سابقه‌ای رخ دهد.»

این اظهارات آقای بایدن، کاخ سفید را بر آن داشت تا توضیح دهد که سیاست رسمی ایالات متحده آمریکا – که متعهد به اقدام نظامی درمورد تایوان نیست – تغییر نکرده است.

مقامات پکن هم در واکنش گفتند که اظهارات آقای بایدن مبنی بر تعهد به اقدام را «محکوم و مخالفت قاطعانه» خود را با آن ابراز می‌کنند.

وزارت امور خارجه چین گفته است که «ناخرسندی عمیق خود» را نسبت به این اظهارات که روز یکشنبه، ۱۸ سپتامبر، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌‌بی‌اس پخش شده، از طریق نمایندگی‌اش به واشنگتن ارائه کرده است.

تایوان جزیره‌ای خودمختار در سواحل شرق چین است که پکن ادعا می‌کند بخشی از قلمرو این کشور است.

واشنگتن همواره بر سر موضوع تایوان با سیاست رفتار کرده است.

آمریکا از یک سو به سیاست چین واحد، که سنگ بنای روابط آن با پکن است، پایبند است. سیاستی که براساس آن، آمریکا اذعان می‌کند که تنها یک دولت چین وجود دارد و روابط رسمی با پکن دارد، نه با تایوان.

اما آمریکا همچنین روابط نزدیکی با تایوان دارد و براساس «قانون روابط تایوان» به این جزیره تسلیحات می‌فروشد که بیانگر این است که آمریکا به این جزیره ابزار دفاع از خودش را می‌دهد.

اظهارات آقای بایدن، که صریح‌ترین اظهارات او در تعهد به مداخله نظامی آمریکا در این مورد است، ظاهرا در تضاد با موضع رسمی واشنگتن مبنی بر «ابهام استراتژیک» است، سیاستی که می‌گوید این کشور متعهد به دفاع از تایوان نیست، اما این گزینه را هم رد نمی‌کند.

آقای بایدن در مصاحبه روز یکشنبه هم تکرار کرد که آمریکا تایوان را تشویق به استقلال نمی‌کند.

او گفت: «یک سیاست چین واحد وجود دارد، و تایوان خودش درمورد استقلالش تصمیم می‌گیرد. ما اقدامی نمی‌کنیم، استقلال آنها را تشویق نمی‌کنیم – این تصمیم آنهاست.»

تایوان امروز، دوشنبه ۱۹ سپتامبر، با استقبال از «تعهد امنیتی محکم دولت ایالات متحده آمریکا به تایوان» به اظهارات آقای بایدن پاسخ داد. مقامات تایوان گفتند که به تعمیق «همکاری امنیتی نزدیک» خود با واشنگتن ادامه خواهد داد.

در اوایل ماه جاری، ایالات متحده با فروش یک میلیارد و صد میلیون دلار تسلیحات و دفاع موشکی به تایوان موافقت کرد، اقدامی که خشم چین را برانگیخت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فروش تسلیحات و دفاع موشکی آمریکا به تایوان

این سومین بار از اکتبر سال گذشته است که جو بایدن از مواضع رسمی آمریکا درمورد تایوان فراتر رفته است.

در ماه مه، آقای بایدن در اولین سفر خود به آسیا در مقام ریاست‌جمهوری، وقتی در ژاپن از او پرسیده شد که آیا آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد یا خیر، گفت: «بله».

کاخ سفید، آن زمان هم، به سرعت در پی آن اظهارات، اعلام کرد هیچ گونه عدولی از سیاست دیرینه آمریکا وجود ندارد.

این بار هم کاخ سفید بیانیه‌ای صادر کرده و اظهارات رئیس‌جمهور را کم‌اهمیت جلوه داده است: «رئیس‌جمهور این را قبلا هم گفته بود، ازجمله در اوایل سال جاری در توکیو. اما او همچنین به وضوح اعلام کرد که سیاست ما در تایوان تغییر نکرده است. این سیاست همچنان سر جای خود باقی است.»

پکن قبلا هم چنین اظهارات آقای بایدن را که وعده اقدام نظامی آمریکا را می‌داد، محکوم کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ماه مه در پاسخ به اظهارات آقای بایدن در ژاپن گفت: «تایوان بخشی جدایی‌ناپذیر از قلمرو چین است… مسئله تایوان صرفا موضوع داخلی چین است که هیچ دخالت خارجی را تحمل نمی‌کند.»

تنش‌ بین ایالات متحده آمریکا و چین – به ویژه بر سر تایوان – پس از سفر جنجالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان در ماه اوت، افزایش یافت، سفری که آقای بایدن درمورد آن گفت که «ایده خوبی نبود».

پکن هم با محاصره نظامی پنج‌روزه تایوان به سفر خانم پلوسی پاسخ داد. آمریکا ادعا می‌کند که چین در آن عملیات موشک‌هایی را بر فراز این جزیره شلیک کرد، اما پکن این موضوع را تایید نکرد. تایوان هم گفت که موشک‌هایی که چین شلیک کرد در ارتفاع بالا در آسمان پرواز کردند و هیچ تهدیدی نداشتند.

آقای بایدن در جای دیگری، در یک مصاحبه از پیش ضبط شده، همچنین به روسیه هشدار داد که از سلاح‌های هسته‌ای یا شیمیایی تاکتیکی در جنگ اوکراین استفاده نکند.

اطلاعات اساسی درمورد رابطه چین و تایوان

چرا روابط چین و تایوان بد است؟ چین این جزیره خودمختار را بخشی از قلمرو خود می‌داند و اصرار دارد که در صورت لزوم باید از طریق زور به سرزمین اصلی ملحق شود. این سوال که آیا تایوان هرگز بخشی از چین بوده یا خیر، هنوز حل نشده است.

تایوان چگونه اداره می شود؟ این جزیره قانون اساسی، رهبرانی که از طریق دموکراتیک انتخاب شده‌اند، و حدود ۳۰۰ هزار سرباز فعال در نیروهای مسلح خود دارد.

چه کشورهایی تایوان را به رسمیت می‌شناسند؟ تنها چند کشور تایوان را به رسمیت می‌شناسند. بیشتر کشورها دولت چین در پکن را به رسمیت می‌شناسند. ایالات متحده آمریکا هم هیچ رابطه رسمی با تایوان ندارد، اما قانونی دارد که براساس آن می‌خواهد برای این جزیره ابزاری برای دفاع از خود فراهم کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.