بایدن در صورت شکست برجام دنبال «گزینه‌های در دسترس دیگر» خواهد بود

0

[ad_1]

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید٬ جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد مطمئن شود که «گزینه‌های در دسترس دیگری» برای اطمینان از عدم دسترسی ایران به بمب هسته‌ای در صورت شکست مذاکرات برجام وجود دارد.

جان کربی پنج‌شنبه ۱۷ شهریور تصریح کرد، واشینگتن برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام فعال باقی خواهد ماند، اما صبر آن ابدی نیست.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین تاکید کرد: «برای ما واضح است که هنوز اختلاف‌هایی وجود دارد و ما آنقدر که دوست داشتیم به توافق نزدیک نیستیم.»

وی در ادامه اظهار داشت که جو بایدن اگرچه تاکنون راه دیپلماسی را تشویق و دنبال کرده، اما به اعضای کابینه گفته است می‌خواهد اطمینان یابد که گزینه‌های در دسترس دیگر برای جلوگیری از ایران اتمی در صورت شکست مذاکرات وجود دارد.

پیشنهادات اخیر ایران در رابطه با دریافت تضمین‌ها از آمریکا و بسته شدن پرونده پادمانی، امید اعضای اروپایی برجام و آمریکا را برای احیای این توافق کاهش داده است.

در این میان، گزارش روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نزدیک شدن حجم ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به میزان مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای در صورت رساندن غلظت آن به ۹۰ درصد نیز به موجی از نگرانی‌ها دامن زده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده است که ایران هنوز جواب قانع‌کننده و معتبری درباره منشا اورانیوم کشف شده در سه سایت اعلام نشده خود نداده است.

این نهاد بین المللی می‌گوید، نگرانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از عدم تعامل ایران در موضوعات پادمانی و نبود پیشرفت در روشن شدن منشا اورانیوم یاد شده «به‌صورت فزاینده‌ای» در حال افزایش است.

ابراز نگرانی فرانسه

در همین حال، وزارت خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی «عمیق» از «عدم همکاری مداوم ایران» با آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در حال رایزنی با شرکای خود در این مورد پیش از نشست آتی شورای حکام است.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه اظهار داشت: « متاسفیم از که ایران از فرصت‌های فراهم شده توسط مدیرکل آژانس برای تعامل و روشن کردن موضوع مواد هسته‌ای در سایت‌های اعلام‌نشده استفاده نکرده است».

به گفته آن کلر لژاندر، فرانسه رایزنی هایی با متحدان و شرکای خود در این خصوص پیش از برگزاری نشست شورای حکام اژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۲ سپتامبر (دوشنبه آینده) انجام خواهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تصریح کرد، اگر ایران همکاری نکند، آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی‌تواند تضمین کند که برنامه هسته ای ایران صلح امیز است.

رافائل گروسی٬ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های اخیر بارها هشدار داده که جمهوری اسلامی درباره منشأ اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده ایران همکاری نمی‌کند.

شورای حکام آژانس در خرداد ماه سال جاری با تصویب قطعنامه‌ای از عدم همکاری ایران با این نهاد بین المللی انتقاد کرد.

بازرسان آژانس تاکنون سه محل «مشکوک» را در مریوان، تورقوزآباد در حومه تهران، و ورامین را شناسایی کرده‌اند که این دو سایت اخیر «در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالا با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند.»

با استفاده از گزارش رویترز، رادیو فردا

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.