بایدن: عاملان ۱۱ سپتامبر را تا دروازه‌های جهنم تعقیب می‌کنیم

0

[ad_1]

جو بایدن در پنتاگون

منبع تصویر، Getty Images

جو بایدن،  رئیس جمهور آمریکا، به مناسبت ۲۱-مین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ گفت که  آمریکا سال‌ها عاملان حملات ۱۱ سپتامبر را دنبال کرد و از بین برد تا دیگر تهدید تروریستی برای این کشور نباشند.

آقای بایدن که برای بزرگداشت ۱۱ سپتامبر در مقر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، سخنرانی می‎‌کرد گفت که عاملان این حملات را «تا دروازه‌های جهنم دنبال می‌کنیم تا مطمئن شویم که نتوانند ادامه بدهند.»

در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شماری از افراد وابسته به شبکه القاعده چهار هواپیمای مسافربری آمریکایی را به برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، ساختمان پنتاگون کوبیدند و هواپیمای چهارم در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد که حدود ۳ هزار نفر در آن روز کشته شدند.

رئیس جمهور آمریکا گفت پس از آن، سربازان آمریکایی در افغانستان و عراق در این سال‌ها جنگیدند تا تروریست‌ها پناهگاهی نداشته باشند.

او افزود: «ده سال طی شد تا آمریکا اسامه بن لادن را پیدا کرد و از بین برد و در تابستان امسال دستور حمله به ایمن الظواهری، رهبر القاعده را صادر کردم.»

ایمن الظواهری معاون بن لادن در زمان حملات ۱۱ سپتامبر بود.

آمریکا از تعقیب ترویست‎‌‌هایی که این کشور را تهدید می‏‌کنند به گفته آقای بایدن «هرگز آرام نمی‌‎گیرد، فراموش نمی‌کند و دست برنمی‌‎دارد، و حالا الظواهری دیگر هرگز نمی‌تواند آمریکا را تهدید کند.»

ماه گذشته، آقای بایدن اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر القاعده را در مرکز کابل با حمله پهپادی کشته است اما حکومت طالبان این موضوع را رد کرده است و از حضور او در کابل همچنان اظهار بی‌اطلاعی می‎‌‎کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مارک میلی، رئیس ستاد ارتش و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا پیش از جو بایدن در این مراسم سخنرانی کردند

آقای بایدن از موضوع افغانستان گذرا گذشت و فقط اشاره کرد که «۲۰ سال جنگ افغانستان تمام شد»، اما این نکته را خاطرنشان کرد که حتی پس از خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان اداره او همچنان به تعقیب افراد مسئول حملات ۱۱ سپتامبر ادامه می‌دهد.

بایدن گفت: «تعهد ما برای جلوگیری از حمله دیگری به ایالات متحده بی‌پایان است،» و آژانس‌های امنیتی آمریکا همچنان مصمم اند که نگذارند بار دیگر آمریکا از جایی در دنیا تهدید شود.

او تاکید کرد که آمریکا همچنان به رصد فعالیت‌های تروریست‎ها ادامه می‎‌دهد و در هر جایی که یافت شوند تردیدی به خود راه نمی‌دهد که برای دفاع از آمریکا وارد عمل شود.

“این کافی نیست که هر ۱۱ سپتامبر جمع شویم و به یاد بیاوریم کسانی را که از دست دادیم … برای این که در این روز صحبت از گذشته نیست، مربوط به آینده است. ما یک وظیفه، و مسئولیت داریم، که دفاع کنیم، و از دموکراسی خود محافظت کنیم.»

رئیس جمهور آمریکا به قربانیان ۱۱ سپتامبر نیز گفت که «به شما خیلی خیلی بدهکاریم.»

منتقدان همچنان به بایدن به خاطر تصمیم خروج از افغانستان حمله می‌کنند

آمریکا در سال ۲۰۰۱ به خاطر حضور بن لادن در افغانستان به این کشور حمله کرد که منجر به سقوط طالبان و دو دهه حضور نظامی در افغانستان شد و با خروج آمریکا، بازهم طالبان به قدرت در این کشور بازگشت، موضوعی که جو بایدن اشاره‌ای خاصی به آن نکرد در حالی که منتقدان هنوز او را مقصر سقوط کابل و حکومت این کشور به دست طالبان می‌‎دانند و تهدید آمریکا از افغانستان را حتی بیشتر از دو دهه پیش ارزیابی می‎‌‌کنند.

مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ که سابقه فرماندهی نیروهای آمریکایی در جنگ افغانستان را نیز داشته است، در مطلبی در روزنامه واشنگتن پست با اشاره به کشتن الظواهری در کابل نوشته که «کاخ سفید نباید آنقدر احمق شود که یک حمله در سال را برای کوتاه کردن فضای تنفس القاعده برای برنامه ریزی و عملیات علیه ایالات متحده و متحدانش را کافی بداند.»

وی توجیه بایدن برای خروج از افغانستان را «عادت به خودفریبی» خوانده است و نوشته است:

«در افغانستان، سیاست‌ها و استراتژی‌های واشنگتن در طول دو دهه بر اساس افسانه‌هایی بود که رهبران ایالات متحده به خود و مردم آمریکا می‌گفتند به جای ارزیابی‌های عینی از دشمنان، وضعیت موجود و اقدامات لازم برای تامین منافع آمریکا.»

دونالد ترامپ، نیز روز گذشته در مصاحبه با یک شبکه هندی از جو بایدن انتقاد کرد و گفت که آمریکا باید شماری از نیروهایش را در پایگاه بگرام در حومه کابل حفظ می‎‌کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.