با تور مجازی از عمارت ائل گلی بازدید کنید

0

[ad_1]

 تورهای مجازی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی نظیر عمارت ائل گلی می‌تواند یکی از گزینه‌های سرگرمی شما باشد و ما را با تاریخ و فرهنگ سرزمینمان آشنا کند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۰۷ به‌روزرسانی شده است.

ائل گلی یا ایل گلی، یکی از مکان‌های تفریحی و از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می‌رود که به‌معنای «دریاچه‌ مردم» است. این باغ و استخر که در مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد، از نمادهای اصلی این شهر محسوب می‌شود. ائل گلی در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان اثر ملی در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. با ما همراه شوید تا با تور مجازی به از ائل گلی بازدید کنیم.

عمارت یا باغ ائل گلی

منبع عکس: tabriz.ir

قدمت ائل گلی به دوران آق‌قویونلوها می‌رسد و در طول زمان و حکومت‌های مختلف، بخش‌هایی به آن اضافه شد و تغییرهایی در آن صورت گرفت. این بنا بزرگ‌ترین منبع ذخیره‌ آب برای آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تبریز تا دروازه‌ تهران و تپه‌لی باغ بوده‌ است. در عصر صفویان دیواری سنگی دور آن کشیدند و در عهد قاجار نیز در اطراف عمارت، خیابان‌هایی جهت عبورومرور ساختند و با درختانی چون تبریزی و بید مجنون مزین کردند؛ تا اینکه سرانجام در زمان پهلوی این مکان به گردشگاهی برای تفریح تبدیل شد.

باغ ائل گلی شامل استخر یا دریاچه و کلاه فرهنگی در وسط آن است. دریاچه‌ این عمارت حدود ۵,۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و ابعاد آن ۲۰۰ در ۲۰۰ متر است که قبل از انقلاب به آن شاهگلی (به‌معنای دریاچه‌ شاه) گفته می‌شد. آب این دریاچه از رودخانه‌ لیقوان تأمین می‌شود و امکان قایق‌سواری در آن وجود دارد.

مقاله‌ مرتبط:

کلاه فرنگی که به آن کاخ ائل گلی نیز می‌گویند، پیش‌تر یک ساختمان یک‌طبقه خشتی و فرسوده بود که شهرداری تبریز در دهه‌ ۴۰ خورشیدی آن را تخریب کرد و ساختمانی هشت ضلعی در دو طبقه ساخت. در حال حاضر از این بنا به‌عنوان رستوران استفاده می‌شود. راه دسترسی به کلاه فرنگی از ضلع جنوبی دریاچه امکان دارد که این عمارت را به جزیره‌ای کوچک تبدیل کرده است. ائل گلی در بخش اصلی شهر و جنوب شرقی تبریز و هفت کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

می‌توانید سفری مجازی به شهر تبریز داشته باشید و در چند دقیقه از عمارت باشکوه ائل گلی دیدن کنید. فقط کافی است سری به صفحه تور مجازی ائل گلی بزنید و از تماشای این مکان تفریحی در دنیای مجازی لذت ببرید.

عکس کاور: tabriz.ir

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.