با وجود اعتراضات؛ در سوئد اجماع سیاسی کافی برای «ممنوعیت سوزاندن قرآن» وجود ندارد

0

[ad_1]

با وجود ناراحتی‌های مسلمانان و اعتراضات در جهان اسلام به دلیل قرآن سوزی در سوئد، کارشناسان و سیاست‌مداران می‌گویند «ممنوعیت سوزاندن قرآن» با توجه به قوانین موجود و سنت‌های اجتماعی سوئد، اقدامی پیچیده و دشوار خواهد بود.

به گزارش رویترز، در پی اعتراضات گسترده مسلمانان، دولت سوئد، در صدد است تغییراتی را در «قانون نظم عمومی» ایجاد کند، چرا که حوادث اخیر از جمله حمله و آتش زدن سفارت سوئد در بغداد، نگرانی‌هایی را در مورد «امنیت ملی سوئد» ایجاد کرده است.

همزمان اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد، نگران است که «این تغییرات» در قانون نظم عمومی، حمایت‌های «قانون اساسی» سوئد از «آزادی بیان» را به چالش بکشد.

از سویی دیگر نیز اعتراض ترکیه به سوزاندن قرآن به طور بالقوه درخواست پیوستن سوئد به ناتو را به خطر انداخته است؛ درخواستی که پس از حمله روسیه به اوکراین به شدت از سوی سوئد پیگیری می‌شد.

با این‌حال، هرگونه «تغییر قانونی» که چنین اقداماتی مانند قرآن‌سوزی را غیرقانونی کند نیز بسیار بعید است که تصویب شود زیرا دولت اقلیت فعلی به حمایت حزب دموکرات‌ سوئد وابسته است، حزبی که «ضد مهاجر» و «منتقد اسلام» است.

چندی پیش رویدادی برنامه‌ریزی شده در سوئد برای سوزاندن قرآن باعث شد صدها نفر به سفارت سوئد در بغداد یورش ببرند و آن را آتش بزنند. دولت عراق نیز در اعتراض سفیر سوئد را اخراج کرد.

پیش‌تر وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای حمله به سفارت سوئد در بغداد را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز یک ویژگی بارز دموکراسی است اما آنچه دیشب رخ داد، یک اقدام خشونت‌آمیز غیرقانونی است.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.