برجام در «اتاق اورژانس» است

0

[ad_1]

وزیر دفاع اسرائیل در پی ابراز تردید مقامات آمریکا و اروپا نسبت به تمایل جمهوری اسلامی ایران به احیای توافق هسته‌ای تیرماه ۱۳۹۴، می‌گوید که برجام در «اتاق اورژانس» است.

بنی گانتز روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در کنفرانس مقابله با تروریسم در دانشگاه ریتشمان اسرائیل گفت: «برجام در اتاق اورژانس است. احتمالا به بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای (آمریکا) موکول شود. خواهیم دید که چطور پیش می‌رود».

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ۱۷ آبان امسال برگزار می‌شود.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد یکشنبه هفته جاری نیز یک مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود پیش‌بینی کرده بود که توافق احیای برجام احتمالا بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا امضا شود.

مقامات اروپایی و آمریکایی نیز در روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که احیای زودهنگام برجام بعید به‌نظر می‌رسد.

ایران در پاسخ به متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا شروطی مطرح کرده است که اعضای اروپایی برجام و آمریکا می‌گویند ربطی به این توافق ندارد. یکی از این شروط، بسته شدن پرونده کشف آثار اورانیوم از سه سایت اعلام نشده ایران است.

آژانس همراه با اعضای اروپایی برجام و آمریکا خواهان شفافیت ایران درباره منشا این ذرات اورانیوم است، اما جمهوری اسلامی اصرار دارد که این پرونده «سیاسی» است و باید بسته شود.

اسرائیل از مدافعان خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بود و در ماه‌های اخیر کارزار گسترده‌ای برای ممانعت از احیای برجام به راه انداخته است.

اسرائیل همچنین اعلام کرده است که احیای برجام مانعی برای حملات احتمالی این کشور به تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت ایجاد تهدید، نیست.

فرانسه، بریتانیا و آلمان شنبه هفته جاری با انتشار بیانیه مشترکی تعهد ایران به احیای توافق در ازای لغو تحریم‌ها را زیر سوال بردند؛ اظهاراتی که توسط تهران رد شد و مسکو آن را «بسیار نابهنگام» خواند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.