بسته شدن همه مرزهای ایران و عراق؛ صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین متوقف شد

0

[ad_1]

در آستانه برگزاری مراسم مذهبی «اربعین» تمام مرز‌های ایران و عراق به دلیل ترافیک، گرما، و ازدحام زوار در مهران و شلمچه، بسته شد.

جانشین پلیس راهور انتظامی ایران گفت که وضعیت ترافیکی مسیر‌های منتهی به مرز‌های مهران و شلمچه «سنگین» است و از مردم خواست با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین از حرکت به سمت مرز‌ها خودداری کنند.

طی چند روز گذشته تبلیغات گسترده حکومت جمهوری اسلامی برای شرکت در مراسم اربعین در عراق – از حذف ویزا گرفته تا تسهیلات وام پنج میلیون تومانی برای زوار با قابلیت دریافت «صد درصد و بدون ضامن» – باعث شد که هزاران نفر برای شرکت در این مراسم به سمت عراق حرکت کنند. اما آنها با مشکلات عمده‌ای از جمله گرمازدگی، ترافیک، و سرگردانی در مرز‌ها روبرو شدند.

مجید میراحمدی، رئیس ستاد مرکزی اربعین، جمعه ۱۸ شهریور از بسته شدن همه مرز‌های منتهی به عراق خبر داد و گفت که صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین متوقف می‌شود.

به گفته میراحمدی این تصمیم پس از وقوع حوادث نگران‌کننده‌ای که در مرز‌های شلمچه و مهران و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد، گرفته شد.

همزمان با بسته شدن مرز‌ها و همچنین توقف صدور ویزا برای شرکت‌کنندگان در این مراسم مذهبی، تیمور حسینی جانشین پلیس راهور انتظامی کشور از زائران اربعین درخواست کرد با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین از حرکت و ترک کشور به سمت مرز‌ها خودداری کنند.

مراسم مذهبی «اربعین» در روز‌های منتهی به بیستمین روز از ماه قمری «صفر» و چهل روز پس از «عاشورا»، روز دهم ماه «محرم»، در کشور عراق و مسیر‌های منتهی به شهر «کربلا» و مقبره امام سوم شیعیان به صورت «مراسم پیاده‌روی» و یا برگزاری برنامه‌های جانبی برگزار می‌شود.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، پیشتر از اعزام «پنج میلیون نفر» به این مراسم خبر داده بود. به گفته رئیس ستاد مرکزی اربعین، نبود آمادگی و زمینه‌ها و بستر‌های طرف عراقی در سرعت عمل پذیرش زائران، سرعت عمل در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، کثرت جمعیت و هوای گرم مشکلات جدی را برای زوار ایرانی به وجود آورد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.