بعد از فاشیسم چه بر سر معماری فاشیستی می‌آید؟

0

[ad_1]

مجسمه‌های کارل البیکر از دوران نازی

منبع تصویر، Alamy

توضیح تصویر،

مجسمه‌های کارل البیکر از دوران نازی 

  • نویسنده, الکس ساکالیس
  • شغل, روزنامه‌نگار

در سراسر اروپا هنوز آثار تاریخی بحث‌برانگیز بسیاری وجود دارد. الکس ساکالیس از شهر کوچک ایتالیایی بازدید می‌کند که راهی را برای معنابخشی به این آثار، متناسب با زمانه‌ حاضر، و تشنج‌زدایی از میراث فاشیسم پیدا کرده است.

در برخورد اول، بولزانو که در دورترین نقطه شمالی ایتالیا قراردارد، دقیقا شبیه بقیه شهرهای ارتفاعات آلپ است. در دل دره‌ای واقع شده که تپه‌های سرسبز شیب‌دار آن را خط‌کشی کرده‌اند و قلعه‌ها و قصرهایی اینجا و آنجا پراکنده‌اند، با انبارهای غله و کلیساها، با تاکستان‌های پله‌ای، شهر مانند یک گوی برفی شگفت است با خیابان‌های پیچ درپیچ، خانه‌هایی که انگار با پاستل رنگ‌آمیزی شده‌اند و میخانه‌هایی به سبک باروک دارند.

ولی آ‌‌ن‌طرف رودخانه تالفر در کناره‌های غربی شهر، ناگهان اوضاع تغییر می‌کند. خیابان‌های دنج جای خود را به خیابان‌های بزرگ و عریض می‌دهد، میدان‌های با ابهت که ساختمان‌های خاکستری و عاری از تزیین دوره‌شان کرده‌اند. معماری خطی و کشیده است، یکنواخت ومستبدانه با ایوان‌های بلند، ستون‌های مستطیلی و عجیب، با طاق‌های حلقه‌وار که سرتاسر خیابان را به سرعت مانند یک پل دره‌گذر به ناکجاآباد می‌برد.   

در میانه این مجموعه غم‌افزا، دو بنا به چشم می‌آیند. اولی ساختمان اداره مالیات شهر است، یک ساختمان غول‌پیکر خاکستری که  به نقش‌برجسته‌های عظیم مزین شده – روی تک‌تک ۵۷ تخته‌سنگ تراشیده شده‌اند – و تصویرگر ظهور انکارناپذیر فاشیسم ایتالیایی است که از راهپیمایی رم (به قدرت رسیدن موسولینی در ایتالیا) تا فتوحات مستعمراتی در آفریقا را شامل می‌شود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.