بنیامین نتانیاهو مامور تشکیل دولت در اسرائیل شد

0

[ad_1]

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، روز یکشنبه ۲۲ آبان رسما بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، را مامور تشکیل دولت جدید کرد.

به گزارش شبکه اسرائیلی «کان»، آقای نتانیاهو بلافاصله در سخنانی بر لزوم تقابل با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از خطراتی که خنثی کردن آن مورد اجماع مردم این کشور است، تاکید کرد.

اسحاق هرتزوگ گفت از میان ۱۲۰ نماینده دوره جدید «کنست» در انتخابات روز دهم آبان، ۶۴ نماینده در دیدارهای روزهای گذشته با او، حمایت خود را از نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو ابراز داشتند در حالی که تنها ۲۸ نماینده خواهان نخست‌وزیری یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» بودند.

آقای هرتزوگ به بنیامین نتانیاهو گفت در حالی او را به تشکیل دولت جدید مکلف کرده که آگاه است او فردی متهم و و در حال محاکمه شدن است.

با این حال، رئیس‌جمهوری اسرائیل افزود که طبق احکام روشن چند دادگاه و دیوان عالی، تا زمانی که فردی محکوم نشده باشد، فرض بر مبرا بودن او از اتهام است و می‌تواند پست نخست‌وزیری را به‌دست بگیرد.

بنیامین نتانیاهو ۷۳ ساله که در گذشته نیز بیش از ۱۵ سال و در پنج دوره نخست‌وزیر بوده است، با پذیرش تکلیفی که به عهده او نهاده شد، «سوگند» خورد که نخست‌وزیر همگان باشد، از جمله کسانی که به او و حزبش رای ندادند.

او افزود: ارزیابی‌های بدبینانه‌ای را که برخی از اسرائیلی‌ها در روزهای اخیر بیان کرده‌اند که نتیجه انتخابات اخیر، «روز سیاه» برای اسرائیل بوده، قبول ندارد و این‌ها همان حرف‌های قدیمی است که در زمان نخست‌وزیری مناخیم بگین نیز در دهه‌های گذشته بیان شده بود.

به گفته بنیامین نتانیاهو، اکثر مردم اسرائیل بر سر اصول و موضوعات زیادی چون «یهودی بودن» کشور و لزوم تقابل با خطرات ناشی از جمهوری اسلامی ایران «اجماع» دارند و برخی اختلافات، ناشی از دمکراسی قوی در کشوری است که در فن‌آوری و عرصه‌های متعدد سرآمد جهانی است و نامش در فهرست کشورهای برتر است.

تحلیل‌گران در رسانه‌های اسرائیل گفته بودند که آقای نتانیاهو در نظر داشت همزمان با دریافت ماموریت برای تشکیل دولت، بلافاصله برپایی ائتلاف احزاب هم‌پیمان با لیکود را اعلام کند اما تصمیم گرفت که مهلت بیشتری برای بررسی کار واگذاری پست‌های وزارت به سیاستمداران حامی خود در اختیار داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو حداکثر شش هفته برای تشکیل دولت مهلت دارد اما ارزیابی‌ها حاکی است که او خیلی زودتر، کار برپایی دولت را تکمیل خواهد کرد.

حزب لیکود با ۳۲ کرسی از چند روز پیش مذاکرات با حزب راستگرای «صهیونیسم دینی» با ۱۴ کرسی، حزب مذهبی «شاس» با ۱۱ کرسی و حزب «یهودیت تورات» با هفت کرسی را برای تشکیل دولت آغاز کرده است.

حاخام آریه درعی، رهبر «شاس» روز ۲۲ آبان اعلام کرد که او خواهان دریافت پست وزارت دارایی است.

اما گروه‌های مدافع پاکدستی دولت گفتند که علیه آریه درعی که مرتکب جرایم مالی شده و در گذشته نیز زندانی بوده، به دیوان عالی شکایت خواهند کرد تا او نتواند وزیر شود.

حزب «یهودیت تورات» نیز در حالی بخشی از ائتلاف دولت جدید خواهد بود که پلیس اسرائیل روز ۲۲ آبان اعلام کرد برای بررسی مطالب عنوان شده از سوی یک زن که چند دهه پیش از سوی رهبر روحانی این حزب «مورد تعرض جنسی قرار گرفته»، تیم ویژه بازجویان را تشکیل داده است.

رهبر حزب این ادعا را رد کرده است.

بتسال‌ال اسموت‌ریتس، رهبر «صهیونیسم دینی» اصرار کرده که وزیر دفاع شود. او سابقه‌ای در زمینه امنیتی و نظامی ندارد.

ایتامار بن‌گویر، رهبر جنبش «اقتدار یهودی»، که بخشی از «صهیونیسم دینی» است، پست وزارت امنیت داخلی را برای «تغییرات اساسی عملکرد» نیروهای پلیس در برخورد شدیدتر با اعراب و فلسطینیان بر اساس دیدگاه‌های شناخته شده خود، درخواست کرده است.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری فعلی، و رئوون ریولین، رئیس‌جمهوری پیشین، در روزهای گذشته آشکارا از حضور سیاستمدارانی با دیدگاه‌های افراطی در دولت جدید ابراز نگرانی کردند. آقای هرتزوگ این را نیز گفت که این وضعیت پیشاپیش نگرانی‌هایی در جهان برانگیخته است.

تا تشکیل دولت جدید آقای نتانیاهو، یائیر لاپید، که تنها چهار ماه نخست‌وزیر بود، کماکان مسئول دولت انتقالی است.

حزب آقای لاپید روز یکشنبه در بیانیه‌ای نوشت که محول کردن پست نخست‌وزیری به بنیامین نتانیاهو، «روز سیاه برای دمکراسی اسرائیلی» است.

این حزب افزود که در جناح اپوزیسیون برای شکست دادن دولتی که «دولت ویرانی» خواهد بود، تلاش خواهد کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.