به حمایت بیشتر خامنه‌ای علاقەمندیم

0

[ad_1]

ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ایران و روسیه، روز پنجشنبه در حاشیه نشست دوروزه سازمان همکاری شانگهای در سمرقند با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری «تاس» روسیه، پوتین در این دیدار از پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای ابراز خوشحالی کرده است.

پوتین همچنین به رئیسی گفته مواضع مسکو و تهران در بسیاری از مسائل بین‌المللی «نزدیک یا منطبق» است. به گزارش تاس، او در این دیدار به «خوشامدگویی گرم» آیت‌الله علی خامنه‌ای در جریان سفر اخیرش به تهران اشاره کرده و افزوده است: «به لطف حمایت او، پروژه‌های پرشماری در جریان هستند. ما به حمایت بیشتر او علاقەمند هستیم.»

به گفته پوتین، هیئت‌های ٨٠ شرکت بزرگ روسیه‌ای هفته آینده به ایران سفر می‌کنند.

در مقابل، ابراهیم رئیسی نیز از حمایت همتای روسیه‌ای خود از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای قدردانی کرده است.

رئیسی به پوتین گفته که «روابط ما عادی نیست، بلکه ماهیت استراتژیک دارد» و نقش چشمگیری در خنثی کردن تحریم‌های آمریکا علیه دو کشور دارد.

همزمان وزارت امور خارجه ایران خبر داده که در جریان دیدار چهارشنبه شب حسین‌ امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند ازبکستان، سند یادداشت تعهدات یا ترتیبات الحاق جمهوری اسلامی به سازمان همکاری شانگهای به امضا رسید.

به گفته او، ایران با امضای این سند «وارد مرحله جدید همکاری‌های متنوع اقتصادی، تجاری، ترانزیت، انرژی، و …» با سازمان همکاری شانگهای شده است.

سازمان همکاری شانگهای سال ٢٠٠١ و به ابتکار دو کشور روسیه و چین و با مشارکت جمهوری‌های آسیای میانه‌ای اتحاد جماهیر شوروی سابق تشکیل شد.

در اواخر مردادماه، علی‌اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای، در دیداری با سفیر چین در تهران گفته بود «همکاری‌های ایران با روسیه و چین برای امنیت و سرنوشت منطقه بسیار مهم است.»

در مقابل، منتقدان با اشاره به خودداری جمهوری اسلامی از انتشار اسناد قراردادهای همکاری بلندمدت با چین و روسیه آن را نشانه‌ای از دادن امتیازهای بیش از حد به این دو کشور می‌دانند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.