به دلیل شرایط «غیر انسانی» بوده است

0

[ad_1]

یک رسانه حقوق بشری از اقدام به خودکشی سامان صیدی در زندان رجایی‌شهر خبر داده است.

به گزارش «شبکه حقوق بشر کردستان»، ⁧سامان صیدی (یاسین⁩)، خواننده رپ محکوم به اعدام، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ آذر در زندان رجایی شهر کرج با «خوردن تعداد زیادی قرص» اقدام به خودکشی کرده است.

بر اساس این گزارش، سامان یاسین پس از شستشوی معده و تزریق سرم در حالت نیمه هوشیار به «سوئیت زندان» و سپس به بند سیاسی زندان منتقل شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده این خواننده رپ به «شبکه حقوق بشر کردستان» گفته است که او در پی اجرای حکم اعدام محسن شکاری «در شرایط بسیار سختی» نگهداری می‌شود و اقدام او به خودکشی به دلیل همین شرایط و «فشارهای وارد به او» و همچنین «خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدامش» بوده است.

در همین حال کارلوس کاسپر، نماینده حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان که کفالت سیاسی سامان یاسین را به عهده گرفته است، در توییتی نوشت که از شنیدن خبر اقدام به خودکشی سامان «شوکه» شده است.

او افزوده که اقدام به خودکشی به دلیل «شرایط غیرانسانی» در زندان انجام شده است و خواستار توقف این روند و آزادی فوری سامان یاسین از زندان و دسترسی او به خدمات پزشکی کافی شده است.

آقای کاسپر همچنین گفته که خانواده سامان یاسین باید اجازه ملاقات با او را پیدا کنند.

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی چگونگی دسترسی این زندانی به تعداد زیادی قرص در شرایطی که داروهای مورد نیاز زندانیان نیز به آنها نمی‌رسد را زیر سوال برده‌اند و می‌گویند ممکن است سناریوی دیگری از حکومت باشد.

سامان صیدی که با نام «سامان یاسین» نیز شناخته می‌شود، خواننده رپ اهل کرمانشاه است که توسط دادگاه انقلاب اسلامی به «محاربه» از طریق «کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک سه عدد تیر هوایی» و همچنین «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم و به اعدام محکوم شده است.

«شبکه حقوق بشر کردستان» پیش‌تر گزارش داده بود که سامان یاسین را برای گرفتن اعتراف اجباری تحت «شکنجه‌های شدید روحی و جسمی» قرار داده‌اند.

پیشتر وکیل ⁧‫سامان⁩ یاسین از محدودیت‌های دسترسی به پرونده موکل خود گفته بود. محمد اسماعیل بیگی گفته بود زمانی که برای خواندن پرونده مراجعه کرده بود به او گفته بودند که پرونده «محرمانه» است.

او همچنین تأکید کرد که خانواده و وکیل سامان، درخواست فرجام‌خواهی کرده‌اند و پرونده برای بررسی به دیوان عالی کشور ارجاع شده است.

مادر او با انتشار ویدئویی از مردم و نهادهای حقوق بشری کمک خواست و گفت «پسرم هنرمند است نه آشوبگر»

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۲ آذر با اشاره به این که سامان صیدی از زندان اوین تهران به زندان رجایی‌شهر در استان البرز منتقل شده است از احتمال تأیید حکم اعدام او ابراز نگرانی کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.