«به دلیل طولانی بودن» امکان انتشار کامل فیلم مهسا امینی نیست

0

[ad_1]

در پی تأیید «تقطیع» فیلم منتشر شده از مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی تهران از سوی معاون وزیر کشور، فرمانده نیروی انتظامی تهران نیز ناقض بودن این فیلم را تأیید کرد.

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ روز دوشنبه در یک نشست خبری ویژه جان باختن مهسا امینی گفت: «فیلم نیم ساعت است و امکان انتشار کامل آن به دلیل زمان طولانی نیست.»

مهسا امینی که همراه با خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده بود، جمعه ۲۵ شهریور و سه روز پس از بازداشت به دست مأموران گشت ارشاد در بیمارستان کسری تهران جان باخت و پیکر او روز شنبه در سقز در میان اعتراضات مردم به خاک سپرده شد.

بر اساس اعلام بیمارستان کسری هنگامی که این جوان ۲۲ ساله به این بیمارستان منتقل شد، علائم حیاتی در او دیده نمی‌شد.

با این حال، نیروی انتظامی با در اختیار قراردادن فیلمی به رسانه‌های حکومتی، این ادعا را مطرح کرد که در بازداشتگاه با خانم امینی بدرفتاری نشده است.

اما بسیاری از رسانه‌ها، فعالان مدنی و خانواده امینی بر این نکته تأکید کردند که فیلم منتشر شده «تقطیع» شده و مشخص نیست که در زمان‌هایی که از فیلم حذف شده، چه بر سر این جوان ۲۲ ساله آمده است.

پدر مهسا امینی نیز گفته است: «این فیلمی هم که از بازداشتگاه نشان دادند، تقطیع شده بود.»

معصومه ابتکار، مشاور پیشین زنان و خانواده ریاست جمهوری، نیز در همین روز به سایت «دیده‌بان ایران» گفت: «این فیلم تقطیع شده و انتشار آن سؤالاتی را ایجاد کرده است.»

فرمانده نیروی انتظامی تهران روز دوشنبه با وجود تلاش برای این که حذف‌های صورت گرفته از فیلم را «تقطیع» نامگذاری نکند، به حذف بخشی از آن اعتراف کرد و گفت «فیلم کامل» دوربین‌های مدار بسته برای خانواده امینی پخش شده است.

پیشتر مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس «تقطیع شدن» فیلم مهسا امینی را تأیید کرده است.

او نیز گفته است که «تقطیع شدن این فیلم به این خاطر است که این فیلم یک مقدار طولانی است.»

این مقام دولتی همچنین مدعی می‌شود که بخش‌های «تقطیع شده، بخش‌های غیرمهم است» و «هیچ صحنه مهمی به غیر از آن چیزی که اطلاع‌رسانی شده، در فیلم کامل وجود ندارد».

در حالی که همچنان مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی از انتشار علنی فیلم کامل حضور مهسا امینی در بازداشتگاه نیروی انتظامی با توجیه‌های مختلف خودداری می‌کنند، اما نفس تأیید ناقض بودن فیلم منتشر شده، یک گام مهم برای تحقیقات و دادخواهی در پرونده جان باختن این زن جوان است.

پیشتر رسانه‌های حکومتی و همچنین احمد وحیدی، وزیر کشور، هرگونه «ضرب و شتم» و «شکنجه» مهسا امینی در بازداشتگاه را رد کرده‌اند، اما این اولین بار نیست که یک بازداشتی در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی بر اثر بدررفتاری مأموران جان می‌بازد.

مرگ زهرا کاظمی، عکاس ایرانی-کانادایی و ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس، از موارد معروف در این زمینه است.

همچنین جمهوری اسلامی در روزهای اخیر اجازه تحقیقات مستقل در پرونده جان باختن مهسا امینی را نداده و کمی پس از انتشار اطلاعیه بیمارستان کسری، این بیمارستان را مجبور کرد که اطلاعیه خود را از صفحه اینستاگرام حذف کند.

همچنین سال گذشته، گروه موسوم به «عدالت علی» با هک کردن دوربین‌های امنیتی زندان اوین برای اولین بار تصاویری از بدرفتاری‌های خشن با زندانیان را منتشر کرد.

پس از انتشار این تصاویر، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی وعده داد این نحوه برخورد زندانبانان با زندانیان در زندان اوین بررسی شود، اما از آن زمان تاکنون هیچ خبری از نتیجه این تحقیقات نشده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.