به مردم کشورتان هم باختید

0

[ad_1]

در آستانه نخستین بازی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر، انتقادات گسترده از بازیکنان این تیم ادامه دارد.

در روزهای اخیر بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، و طرفداران فوتبال با اشاره به سکوت این بازیکنان در قبال سرکوب بی‌رحمانه معترضان ایرانی از سوی حکومت، آنها را بازیکنان تیم «نظام» یا «جمهوری اسلامی» خواندند.

کارزارهای مختلفی نیز در شبکه‌های اجتماعی برای تحریم این تیم آغاز شده است و به گفته گروهی از کاربران ایرانی، آنها بازی‌های تیم ملی ایران را تماشا نخواهند کرد.

پرویز پرستویی، بازیگر ایرانی با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در اینستاگرام، به شدت از بازیکنان تیم ملی ایران انتقاد کرد.

او در این پست با اشاره به تصویری از سرمربی و بازیکنان تیم که خوشحال و خندان در حال بریدن کیک بزرگی با شمشیر بودند، نوشت :«چنان شمشیر بران را بر روی کیکی که نشان‌دهنده زمین فوتبال است فرود آوردید که آدم یاد سالیان دور می‌افتد که قداره‌کشان بر سر گذر قداره‌هایشان‌ را فرود می‌آوردند و با عربده دنبال نفس‌کش می‌گشتند! حتما بعد از برش کیک کامتان را هم شیرین کردید ؟ نوش جانتان !»

پرویز پرستویی در بخش دیگری می‌گوید: «با خبر شدیم که به محضر رئیس جمهور رفتید و از ایشان خواستید که دعا کنند تا پیروز برگردید. خب شما که به محضر رئیس جمهور رفته بودید، بهترین فرصت بود که از ایشان بخواهید که توصیه کنند حداقل کودکان و نوجوانان را نکشند‌!»

او در بخش دیگری نوشت :«شما قبل از شروع مسابقات به مردم کشورتان هم باختید.»

انتقادات از بازیکنان تیم ملی در شرایطی صورت می‌گیرد که آنها در جریان کنفرانس‌های خبری خود در قطر نیز از اظهارنظر مستقیم درباره اعتراضات سراسری ایران، وضعیت زنان، و حتی مرگ کودکان توسط نیروهای حکومتی خودداری کرده‌اند.

تعدادی از بازیکنان پیشین تیم ملی ایران نیز از جمله منتقدین هستند و به بی‌تفاوتی و بی‌توجهی ملی‌پوشان به شرایط کنونی در ایران اعتراض کردند.

مهرداد پولادی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، به دیدار بازیکنان کنونی این تیم با ابراهیم رئیسی واکنش نشان داد. او در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «چه قدر تلخ است که هنوز نمی‌دانید شهرت بدون شرافت، ارزشی برای مردم شریف ندارد.»

یحیی گل‌محمدی، مربی پرسپولیس یکی از این افراد بود که در حساب کاربری خود در اینستاگرم با اشاره به اینکه دیدار آنها با ابراهیم رئیسی بهترین فرصت برای رساندن «صدای مردم داغدیده و مظلوم» ایران بود که از دست رفت، نوشت :«توی درس معرفت نمیشه بیشتر از صفر به شما داد.»

علی دایی، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، و جواد نکونام از جمله بازیکنان پیشین تیم ملی ایران هستند که در حمایت از مردم، دعوت به قطر برای تماشای مسابقات جام جهانی را نپذیرفتند.

اما سخنان برند نوئندروف، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و انتقاد او از سکوت فیفا در قبال اعتراضات سراسری و نقض حقوق بشر در ایران نیز بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان داشت.

او در جریان یک کنفرانس خبری گفته بود که «زنان بسیار شجاع در ایران سزاوار حمایت ما هستند.»

به دنبال افزایش انتقادها از فیفا در این زمینه، سرانجام جیانی اینفانتینو، به وضعیت ایران اشاره کرد. رئیس فدراسیون جهانی فوتبال شرایط ایران را «بسیار بد» توصیف کرد، و گفت :«تنها سلاح ما برای بهبود وضعیت زنان در ایران فوتبال است.»

تیم ملی فوتبال ایران دوشنبه در نخستین بازی خود در جام جهانی قطر مقابل انگلیس قرار می‌گیرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.