بورل از «بسته تحریمی شدید» علیه جمهوری اسلامی خبر داد؛ کمک نظامی بیشتر اتحادیه اروپا به اوکراین

0

[ad_1]

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۱ آذر توافق کردند که دو میلیارد یورو دیگر را به صندوقی اختصاص دهند که تاکنون برای حمایت نظامی از اوکراین استفاده شده، اما در طول ۱۰ ماه جنگ تا حد زیادی تخلیه شده است. آنها همچنین قرار است تحریم‌های جدیدی را به دلیل نقض حقوق بشر در سرکوب معترضان توسط جمهوری اسلامی و ارسال پهپادها به روسیه بررسی کنند.

شورای اروپا متشکل از کشورهای عضو این اتحادیه گفت که ممکن است در مراحل بعدی وجوه بیشتری به این صندوق واریز شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «تصمیم امروز تضمین خواهد کرد که بودجه لازم را برای ادامه ارائه حمایت نظامی مشخص از نیروهای مسلح شرکای خود در اختیار داریم.»

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست ماهانه خود در بروکسل همچنین تلاش خواهند کرد در مورد تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و ایران به توافق برسند.

با این حال، مشخص نیست که آیا مجارستان، با توسل به آن چه که دیپلمات‌ها آن را «دیپلماسی باج‌خواهی» به دلیل اختلاف بر سر بودجه‌های قفل شده این اتحادیه برای بوداپست توصیف کرده‌اند اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مسکو و تهران را مسدود خواهد کرد یا خیر.

در رابطه با ایران، جوزپ بورل پیش از این نشست گفت: «ما یک بسته تحریمی شدید را تصویب خواهیم کرد.» او افزود که اتحادیه اروپا هر اقدامی را که بتواند «برای حمایت از زنان جوان و تظاهرکنندگان مسالمت‌‌جو انجام خواهد داد.»

آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، نیز گفت که این تحریم‌ها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به همراه شماری دیگر هدف قرار خواهد داد.

او به خبرنگاران گفت: «ما با این بسته تحریمی، به‌ویژه کسانی را که مسئول اعدام‌ها و خشونت علیه مردم بی‌گناه هستند … به‌ویژه سپاه پاسداران را، هدف قرار می‌دهیم.»

بائربوک این اظهارات را پس از آن ایراد کرد که حکومت ایران در پی فراخوان سپاه پاسداران به قوه قضاییه که به سرعت و با قاطعیت در برخورد با معترضان اقدام کند، دومین نفر را که در اعتراضات ضد دولتی شرکت داشت، اعدام کرد.

وزیران اتحادیه اروپا همچنین درباره نهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه که قرار است حدود ۲۰۰ فرد و نهاد دیگر را در فهرست تحریم‌های این اتحادیه قرار دهد، گفت‌وگو خواهند کرد، اما بورل تأکید کرد که هنوز در این مرحله توافقی در این مورد وجود ندارد. او ابراز امیدواری کرد که بعدا چنین توافقی حاصل شود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.