تاکید ائتلاف احزاب طرفدار ایران در عراق بر حمایت از السودانی برای نخست وزیری

0

[ad_1]

ائتلاف احزاب طرفدار ایران در عراق روز دوشنبه علی‌رغم مخالفت شدید رقیب شیعه خود اعلام کرد که همچنان از نامزد این جریان برای پست نخست وزیری حمایت می‌کند.

عراق با بن‌بست سیاسی مواجه شده و این بین گروه‌های شیعه رقیب از انتخابات اکتبر سال گذشته بر سر این که چه کسی نخست وزیر آینده باید بشود در برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند.

جریان مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ عراقی، خواستار انحلال پارلمان و انتخابات زود هنگام است، اما اتحاد «چهارچوب هماهنگی» که متشکل از گروه‌های طرفدار ایران است می‌خواهد در وهله نخست دولت تشکیل شود.

اتحاد چهارچوب هماهنگی روز دوشنبه اعلام کرد که با دیگر جریانات سیاسی در رابطه با چگونگی این فرایند به «تفاهم» دست یافته است.

این جریان سیاسی در بیانیه‌ای تاکید کرد که از محمد شیاع السودانی، نامزد مورد نظر خود برای پست نخست وزیری، حمایت کامل می‌کند.

نامزد شدن السودانی برای پست نخست وزیری خشم مقتدی صدر را برانگیخته است. حامیان آقای صدر به دنبال تنش‌ها در عرصه سیاسی عراق چندی پیش به پارلمان این کشور هجوم بردند و آن را اشغال کردند. پس از آن نیز برای چند هفته مقابل پارلمان تحصن کردند.

اتحاد چهارچوب هماهنگی روز دوشنبه اعلام کرد که «با نیروهای ملی به تفاهم رسیده» و همچنان «به مذاکرات خود با همه احزاب ادامه خواهد داد… تا دولت جدیدی با اختیارات کامل تشکیل دهد».

اطلاعیه اتحاد چهارچوب هماهنگی با استقبال محمد الحلبوسی، رئیس سنی‌مذهب پارلمان عراق، و همچنین حزب دموکرات کردستان مواجه شد.

این دو جریان سیاسی روز یکشنبه حمایت خود از انتخابات زودهنگام را اعلام کردند اما تاکید داشتند که پیش از آن باید دولت تشکیل شود.

بحران سیاسی عراق اوایل شهریور در پی رویارویی هواداران مقتدی صدر با ارتش عراق و جریانات طرفدار ایران به اوج رسید. این رویارویی به دنبال اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از عرصه سیاست رخ داد و در جریان آن طی ۲۴ ساعت بیش از ۳۰ نفر از هواداران صدر کشته و صدها نفر مجروح شدند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.