تاکید گانتز بر لزوم مقابله با «تهدیدات ایران» در دیدار با دبیرکل سازمان ملل

0

[ad_1]

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، که برای دومین بار در کمتر از سه هفته برای مطرح کردن «خطرات ایران» به آمریکا سفر کرده، پس از دیدار روز دوشنبه، ۲۱ شهریور، خود با دبیرکل سازمان ملل در توییتر نوشت با آنتونیو گوترش «درباره نیاز به ایجاد یک جبهه بین‌المللی در برابر چالش‌ها و در صدر آن‌ها، تهدیدات ایران» گفت‌وگو کرده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ژنرال گانتز به آقای گوترش گفت که «هر توافق هسته‌ای با ایران باید شامل نابودی تمامی سانتریفیوژهای این کشور شود تا نتواند دوباره از آن استفاده کند».

وی افزود که ایران تولید سانتریفیوژها را افزایش، و آن‌ها را به تاسیسات مستحکم زیرزمینی انتقال داده و «اگر توافقی با ایران امضا شود، باید مطمئن شویم که سلاح اتمی نداشته باشد».

به نوشته یدیعوت آحرونوت، بنی گانتز سپس در دیداری جداگانه با سفیران کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل و سفیران کشورهای عضو «پیمان صلح ابراهیم»، «فاش کرد» که «ایران توان خود در غنی‌سازی اورانیوم را سه برابر کرده است».

وی افزود: «ایران بزرگ‌ترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است؛ می‌تواند ترور کند و باعث مسابقه تسلیحاتی شود ولی من معتقدم که می‌توان جلو آن را گرفت و زمان اقدام نیز، اکنون است».

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، ایران «اقتصاد جهانی و منابع انرژی را به خطر انداخته و باعث افزایش قیمت غذا و تجارت شده و آزادی کشتی‌رانی در منطقه را با مخاطره روبه‌رو کرده است و اگر به زیر چتر هسته‌ای هم برود، وضع وخیم‌تر خواهد شد».

با این حال، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دوشنبه شب گفت: «آقای دبیرکل همواره از حامیان جدی احیای برجام بوده است.»

بنی گانتز پیش از دیدارهایش در سازمان ملل، روز دوشنبه در سخنرانی در یک نشست در نیویورک نیز نقشه ده مکان در سوریه را نشان داد و گفت ایران صنایع نظامی و پایگاه‌های ارتش سوریه را به «کارخانه تولید موشک‌های دقیق» تبدیل کرده و کارخانه‌های مشابهی نیز در یمن و لبنان به راه انداخته است.

مقامات اسرائیلی که پس از دیدارهای متعدد با سران آمریکا هنوز واشینگتن را به اعلام «شکست مذاکرات» متقاعد نکرده‌اند، در روزهای اخیر با هدف جلوگیری از احیای برجام تلاش‌ها و سفرهای بین‌المللی خود را افزایش داده‌اند.

همزمان با دیدارها و سخنرانی‌های وزیر دفاع اسرائیل در نیویورک در ارتباط با ایران، نخست ‌وزیر اسرائیل نیز روز ۲۱ شهریور در ملاقات با صدراعظم آلمان اولاف شولتس در برلین، گفت که توافق احیای برجام «اشتباه» است و باید از این «مذاکرات شکست‌خورده عبور کرد».

اسرائیل از بیانیه این هفته سه کشور اروپایی در این زمینه که ایران «برجام را به خطر انداخته است» استقبال و از آن تقدیر کرده و مدعی است که اطلاعات محرمانه‌ای که به این سه کشور داده در این موضع‌گیری جدید اروپایی‌ها نقش داشته است.

در همین زمینه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در موضعی مشابه کشورهای اروپا اظهار داشت که توافق با ایران شاید دیگر در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نباشد.

با این اوصاف، یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در واکنش به گفته‌های مقامات اسرائیلی در این زمینه که «مذاکرات مُرد»، اظهار داشت واشینگتن هنوز گفت‎‌وگوها با ایران را «شکست‌خورده نمی‌داند» و تلاش برای ادامه مذاکرات بر سر متن توافق احیای برجام دنبال خواهد شد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.