تایید خبر توقف ثبت‌نام داوطلبان آزمون آیلتس؛ سازمان سنجش: «موقتی» است

0

[ad_1]

به دنبال انتشار خبرهایی درباره لغو برگزاری آزمون «آیلتس» در ایران در شبکه‌های اجتماعی سازمان سنجش آموزش کشور با تایید این خبر، توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

در ساعات گذشته برخی کاربران در فضای مجازی با انتشار تصویری از اطلاعیه مراکز برگزاری آزمون «آیلتس» (IELTS) در ایران، از لغو برگزاری این آزمون در سال آینده تا اطلاع ثانوی خبر دادند.

به گفته موسسات برگزارکننده، «به دستور سازمان سنجش» تمامی آزمون‌های آیلتس در سراسر کشور از اسفندماه تا اطلاع ثانوی برگزار نخواهد شد.

انتشار این خبر بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و سبب شد نگرانی‌هایی برای ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند یا به دنبال موقعیت‌های شغلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند، به وجود بیاید.

اما روز پنجشنبه ۲۲ دی رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌المللی سازمان سنجش آموزش کشور گفت که عدم برگزاری این آزمون «موقتی» است.

غلامرضا یادگارزاده با تأکید بر اقدامات متعدد صورت گرفته برای سازمان‌دهی صدور مجوز موسسات متقاضی برگزاری آزمون آیلتس، افزود که این مجموعه در «هماهنگی با نهادهای نظارتی» ضمن پایش منظم آزمون در سطح کشور، اقدامات لازم را در خصوص «بازنگری در آیین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آزمون آیلتس» انجام داده است.

آرشیو

آرشیو

علی‌رغم این توضیحات، مشخص نیست که برگزاری آزمون‌های آیلتس در آینده از چه تاریخی در ایران از سر گرفته خواهد شد.

با توجه به اطلاعات موجود به نظر می‌رسد که متقاضیانی که پیشتر برای شرکت در آزمون‌های ماه‌های اسفند و فروردین ثبت‌نام کردند، مشکلی ندارند ولی امکان ثبت‌نام جدید وجود ندارد.

به عقیده برخی از کاربران در فضای مجازی، لغو این آزمون با هدف کاهش روند مهاجرت صورت گرفته است تا مانع سفر ایرانیان به کشورهای دیگر شود.

گروهی نیز با اشاره به این‌که هزینه شرکت در این آزمون در ایران نسبت به کشورهای مجاور ‌پایین‌تر است، عدم برگزاری موقت این آزمون را در راستای طرح افزایش احتمالی هزینه ثبت‌نام برای متقاضیان جدید دانستند. هزینه شرکت در این آزمون در حال حاضر ۶۱ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال است.

به عقیده برخی هم لغو آزمون آیلتس با هدف جلب مشتری بیشتر برای شرکت‌هایی صورت گرفته است که متقاضیان ایرانی را برای شرکت در این آزمون سرنوشت‌ساز به کشورهایی مانند ترکیه می‌برند.

آزمون آیلتس از معتبرترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی است و بسیاری از کشورها و دانشگاه‌های جهان نتیجه آن را می‌پذیرند.

این آزمون که در سطوح عمومی و آکادمیک در بیش از ۲۷۰ مرکز در نزدیک به ۱۱۰ کشور برگزار می‌شود، شامل بخش‌های گوناگونی مانند مهارت‌های شنیداری، خوانش، نوشتاری، و گفتاری است.

«آیلتس» که توسط دانشگاه کمبریج بریتانیا، شورای فرهنگی بریتانیا، و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود، در دانشگاه‌هایی نظیر کمبریج، آکسفورد، و هاروارد قابل استناد است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.