تا وقتی احیای برجام در چارچوب منافع ملی ما است آن را پیگیری می‌کنیم

0

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در مورد ارزیابی دولت بایدن از وضعیت احیای برجام به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ارزیابی ما این است که دلیلی که به توافق نرسیدیم، این است که تهران مبنای معقول پیروی متقابل را که در پیش‌نویس اتحادیه اروپا آمده، قبول نکرده است.»

طی دو روز گذشته، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، نمای بدبینانه‌ای از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام ارائه دادند. بورل آن را بن‌بست دانست و گانتز گفت که این توافق موسوم به برجام در بخش اورژانس است.

پرایس اما گفت که بنا ندارد از استعاره‌ای برای توصیف وضعیت کنونی استفاده کند، اما ادامه داد: «همانگونه که بارها گفته‌ایم، شکافهایی بین ایران و آمریکا و دیگر اعضای گروه پنج به علاوه یک همچنان بر‌قرار است و از پاسخهای ایران، این شکافها همچنان پابرجا است. او افزود: «پاسخ‌های ایران ما را به جایگاهی نرساند که این توافق را به نتیجه برسانیم.»

عالی‌ترین مقام رسانه‌ای دستگاه دیپلماسی دولت بایدن، اما گفت که آمریکا همچنان مذاکرات غیرمستقیم را ادامه می‌دهد.

او گفت: «به رغم این پاسخ جمهوری اسلامی به پیش‌نویس ارائه شده از سوی بورل، آمریکا همچنان بر این باور است که هنوز دیر نیست که این توافق به نتیجه برسد. تا زمانی که ما بدانیم پیگیری و تحقق آن در چارچوب منافع امنیت ملی ما است، احیای برجام را دنبال می‌کنیم.»

پرایس در پاسخ به پرسش دیگر بخش فارسی صدای آمریکا، درمورد اینکه حال که وضعیت برجام به این شکل درآمده وضعیت زندانیان آمریکاییان ایرانی تبار در ایران چه می‌شود، گفت: «در مورد افرادی که به ناحق در ایران زندانی هستند، آزادی آنها از اولویتهای این دولت از اول شروع به کار بوده و هست. ما از همان ابتدا، بسیار مراقب بودیم که در هیچ صورت آزادی این افراد را با هرگونه مذاکرات هسته‌ای با ایران را پیوند نزنیم.»

او در همین مورد ادامه داد: « همواره فکر می‌کردیم که ممکن است به چنین وضعیتی برسیم، یعنی احیای برجام در وضعیت نامشخص قرار بگیرد و نمی‌خواستیم که وضعیت آمریکاییان زندانی در ایران؛ آمریکایی‌هایی که صدها روز و سالها پشت میله‌های زندان و به دور از خانواده هایشان هستند را با فرجام برجام که هم اکنون نامشخص و شاید ناممکن شود، گره بزنیم.»

پرایس افزود:« ما همواره این دو موضوع را در دو مسیر جداگانه پی‌گیری کرده‌ایم. حتی در غیاب تحقق برجام، که تا این لحظه این گونه بوده است، ما همچنان تمامی تلاشمان برای آزادی آنها در اسرع وقت ادامه می دهیم.»

سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی آمریکایی‌های ایرانی تبار و شهاب دلیلی (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) در ایران زندانی هستند.

پرایس در مورد بیانیه آمریکا و سه کشور اروپایی باقی‌مانده در برجام، عدم همکاری تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد منشا و محل نگهداری ذرات اورانیوم یافت شده در سایتهایی که از پیش اعلام نشده نیز گفت:« ما هم به مانند آژانس ابراز نگرانی می‌کنیم. ما کاملا به اقدامات این نهاد و مدیر کل آن، رافائل گروسی اعتماد داریم، ما مشورت و همکاری با شرکایمان در آژانس درباره یافتن بهترین جواب به عدم پاسخگویی رضایت بخش ایران به سووالات مطرح شده توسط آژانس را ادامه خواهیم داد.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پنجشنبه اعلام کرد که تهران با این نهاد نظارتی سازمان ملل همکاری می کند.

همکاری ایران تاکنون منجر به دریافت پاسخ رضایت‌بخش از سوی آژانس نشده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.