ترانه علیدوستی با وثیقه «به طور موقت» آزاد شد؛ استقبال شماری از سینماگران

0

[ad_1]

ترانه علیدوستی پس از نزدیک به سه هفته بازداشت، روز چهارشنبه به قید وثیقه یک میلیارد تومانی در میان استقبال شماری از چهره‌های سینمایی و فرهنگی ایران، به طور موقت آزاد شد.

تصاویر منتشر شده از ترانه علیدوستی، چهره سرشناس سینمای ایران، پس از آزادی موقت از زندان نشان می‌دهد که او حجاب اجباری را از سر برداشته است.

چهره‌هایی از جمله هانیه توسلی، مانی حقیقی، مهتاب نصیرپور، و حمید علیدوستی، پدر ترانه و فوتبالیست‌ سرشناس پیشین ایران، حضور داشتند.

خانم علیدوستی پس از حمایت صریح از اعتراضات سراسری در ایران روز ۲۶ آذر با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شده و به سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین منتقل شده بود.

نادره حکیم الهی، مادر خانم علیدوستی، در یک استوری اینستاگرامی با انتشار عکس پس از آزادی او در میان دوستان و همکارانش، نوشت: «حنا (دختر ترانه) دیگر تنها نیست. ترانه هرگز تنها نبوده است. به امید آزادی همه بچه‌هایم.»

استوری اینستاگرام مادر ترانه علیدوستی

استوری اینستاگرام مادر ترانه علیدوستی

مینا اکبری، مستندساز و از دوستان ترانه علیدوستی، با انتشار عکس‌های خندان پس از آزادی موقت او در توییتی نوشت: «سازش به هر سری نکند تاج افتخار، آزادگی به سرو سرافراز می‌دهند.»

بازداشت این چهره جهانی سینمای ایران واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای را در پی داشت. چندین نهاد مهم سینمایی اروپا – از جمله آکادمی فیلم اروپا، آکادمی فیلم آلمان، ائتلاف بین‌المللی برای فیلمسازان در خطر، و چند جشنواره فیلم از جنبه برلین و روتردام – نیز با انتشار بیانیه مشترکی ضمن حمایت از ترانه علیدوستی، خواستار آزادی فوری این بازیگر ایرانی از زندان اوین شده بودند.

همچنین، جشنواره‌های سینمایی کن و لوکارنو از نخستین فستیوال‌هایی بودند که به حکومت ایران اعتراض کردند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.