ترور میکونوس پس از ۳۰ سال در روایت‌های مقامات جمهوری اسلامی و مخالفان

0

[ad_1]

ترور میکونوس؛ صادق شرفکندی دبیر اول حزب دموکرات کردستان ایران، فتاح عبدلی، همایون اردلان، نوری دهکردی
توضیح تصویر،

ترور میکونوس

شب هنگام هفدهم سپتامبر ۱۹۹۲ (۲۶ شهریورماه سال ۱۳۷۱) اعضای هیات نمایندگی حزب دمکرات کردستان ایران که برای شرکت در کنگره احزاب سوسیال دمکرات به آلمان آمده بودند و با گروهی از فعالان سیاسی ایرانی در رستورانی به نام میکونوس در شهر برلین نشستی را برگزار کرده بودند، ترور شدند.

صادق شرفکندی دبیر اول حزب، فتاح عبدلی نماینده حزب در اروپا، همایون اردلان نماینده آن در آلمان در جا کشته شدند و نوری دهکردی دوست و مترجم صادق شرفکندی در بیمارستان جان باخت.

دو گلوله به شکم هیبت غفاری صاحب رستوران اصابت کرد ولی زنده ماند. پرویز دستمالچی، مسعود میرراشد و مهدی ابراهیم‌زاده، از چهره‌های سیاسی حاضر در نشست با رهبران حزب دموکرات کردستان ایران نیز زنده ماندند.

توضیح تصویر،

صادق شرفکندی (راست)، نوری دهکردی (چپ)

کاظم دارابی شهروند ایرانی مقیم آلمان در کنار چهار شهروند لبنانی از متهمان دادگاهی بودند که حکم آن آوریل ۱۹۹۷ و آخرین ماه‌های ریاست‌جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی صادر شد. دارابی و یک شهروند لبنانی به نام عباس رحیل (رائل) به جرم مباشرت در چهار قتل به حبس ابد محکوم شدند. فرمانده عملیات و عامل اصلی ترور، شخصی به نام عبدالرحمان بنی‌هاشمی معرفی شد که موفق به فرار شد. 

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.