تشدید بحران درمانی در ایران؛ سازمان غذا و دارو خواستار ایجاد «ذخیره استراتژیک دارویی» شد 

0

[ad_1]

یک مقام ارشد وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی از نامناسب بودن «ذخیره دارویی کشور» کشور سخن گفته و خواستار ایجاد «ذخیره استراتژیک» در این حوزه شده است.

حیدر محمدی، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت دولت ابراهیم رئیسی به خبرگزاری «ایلنا» گفته است: از «سازمان برنامه و بودجه» درخواست کرده تا «اعتباری» در اختیار این سازمان قرار دهد تا بتواند «ذخیره استراتژیک دارو» را ایجاد کند.

او در ادامه با عنوان اینکه هدف، ایجاد «ذخیره سه تا شش ماهه دارویی» در کشور است، افزود: تولید یک سری از اقلامی را که از حالت «کمبود» خارج می‌شود را همچنان ادامه می‌دهیم تا «ذخیره خوبی ایجاد شود.»

مسئولان ارشد دولت جمهوری اسلامی همواره مدعی تامین کامل دارو و نبود کمبود اساسی در این حوزه بوده‌اند. بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت حکومت ایران در ماه‌های گذشته از «کاهش» کمبود دارو از ۴۰۰ قلم به ۷۰ قلم سخن گفته و مدعی «توافق با بانک مرکزی» برای «یک و نیم میلیارد دلار» ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی شده بود.

هر چند اندکی بعد و هفدهم مرداد ماه سلمان اسحاقی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی از «بحران کمبود دارو» در کشور خبر داد و گفته بود در جلسه این کمیسیون تاکید شده است که «بی‌توجهی» به این موضوع منجر به «مرگ و میرهای» ناشی از کمبود دارو خواهد شد.

حیدر محمدی، رئیس سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی هم امروز سه‌شنبه بیست و چهارم مرداد ماه با بیان اینکه «باید کمبودهایی که داریم رفع شود»، اظهار داشته است: سال گذشته نیز یک دوره «داروی بیهوشی کمبود داشتیم، اما با رفع کمبود داروی بیهوشی، امسال توانستیم برای آن ذخیره دارویی ایجاد کنیم.»

این ادعاها در حالی است که به گزارش رسانه‌های داخلی، محمد آذری‌نیا، مدیرعامل شرکت داروسازی «الحاوی» امروز سه‌شنبه در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو نوشته است: «با توجه به اقدام نامتعارف و غیرقانونی سازمان غذا و دارو و با وجود تلاش بی‌دریغ این شرکت جهت تامین کمبودهای دارویی، همه فعالیت‌های این شرکت ۵۵ ساله از مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ تعطیل شده و تمامی پرسنل (حدود ۵۰۰ نفر) تعدیل می‌شوند.»

در همین راستا، یک داروساز ساکن تهران به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود که از آذرماه سال گذشته «هیچ ارزی» برای تهیه مواد اولیه دارو و یا تجهیزات پزشکی تخصیص داده نشده است.

او تأکید کرده که به دلیل «عدم تخصیص ارز»، کمبودها در تمامی بخش‌های دارویی نماد پیدا کرده و «تأمین داروهای ساده» نیز به مشکل خورده است.

داروساز دیگری از تهران نیز به بخش فارسی «صدای آمریکا» اعلام کرده بود که در حال حاضر «داروهای حیاتی» از جمله داروی قلب آمیودارون، پلاویکس برای پیشگیری از لخته شدن خون که معمولا پس از حمله قلبی استفاده می‌شود و کپسول‌های استنشاقی برای آسم و برونشیت نیز «نایاب» است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.