تشدید بحران درمان در ایران؛ خروج «۵۰۰ قلم دارو» از شمول بیمه و خطر «خود درمانی» برخی بیماران 

0

[ad_1]

رئيس كانون كارگران بازنشسته تامين اجتماعي تهران از خروج «۵۰۰ قلم دارو» از شمول «بيمه» خبر داد و نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفته است دولت ابراهیم رئیسی برای «ارزان شدن» دارو، از «جیب تولید کننده» خرج نکند.

علي دهقان‌كيا، رئيس كانون كارگران بازنشسته تامين اجتماعی تهران درباره تاثیرات خروج پانصد قلم دارو از دایره شمول بيمه‌های درمانی، به وب‌سایت «عصر خبر» گفته است: اين موضوع، باعث می‌شود بازنشستگان به «خود درمانی» روی بیاورند.

او از جمله دلایل چنین وضعیتی را تبدیل ارز «۴۲۰۰ تومانی» دارو به «ارز نیمایی» و پرداخت نشدن يارانه‌ای كه «دولت قول داده بود» دانسته است. دولت تعهد داده بود که بابت تغییر ارز مرجع به «سازمان تامين اجتماعي» یارانه پرداخت كند.

بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت دولت جمهوری اسلامی سیزدهم اردیبهشت‌ماه از «طلب ۱۲ هزار میلیارد تومانی» بیمارستان‌های ایران از مجموعه دولتی «سازمان تامین اجتماعی» و همچنین «طلب ۲۵ هزار میلیارد تومانی» طرح «دارویاری» از دیگر نهاد دولتی «سازمان برنامه و بودجه کشور» خبر داده و گفته بود: «چالش‌های مالی ما به این برمی‌گردد که بتوانیم چقدر از اعتبارات‌مان را از سازمان برنامه و بودجه و… دریافت کنیم.»

با این حال، هاله حامدی فر نایب‌رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به خبرگزاری «مهر» گفته است: در مورد «تولید دارو» و نقش تولیدکنندگان، تصور [عامه] بر این است که صنعت دارو «مسئول ارزان نگه داشتن» دارو در کشور است «در حالی که این طور نیست.»

این فعال حوزه تولید دارو با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی برای «ارزان شدن» دارو، نباید از «جیب تولید کننده» خرج کند، افزوده است: وظیفه صنعت دارو، تولید «داروی با کیفیت» و مسئولیت نهاد دولت، «سیاست‌گذاری» درباره نحوه «سازماندهی نظام دارو» است.

از سوی دیگر، به گفته رئيس كانون كارگران بازنشسته تامين اجتماعی تهران، تغییر سیاست ارزی دولت جمهوری اسلامی در بخش درمانی و به طبع آن «موضوع گرانی‌های مواد اوليه دارو» كه به گفته او در برخی موارد تا «۷ برابر» شده، سبب افزایش «قيمت دارو» است و همین وضعیت باعث شده تا بازنشستگان و بيمه شدگان تامين اجتماعی با «مشكلات عديده‌ای» دست و پنجه نرم كنند.

در همین راستا، یک داروساز ساکن تهران به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفت که از «آذرماه گذشته» هیچ ارزی برای تهیه مواد اولیه دارو و یا تجهیزات پزشکی تخصیص داده نشده است.

او تأکید کرد که به دلیل «عدم تخصیص ارز» کمبودها در تمامی بخش‌های دارویی نماد پیدا کرده و تأمین داروهای ساده نیز به مشکل خورده است.

داروساز دیگری از تهران نیز به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفت که در حال حاضر «داروهای حیاتی» از جمله داروی قلب آمیودارون، پلاویکس برای پیشگیری از لخته شدن خون که معمولا پس از حمله قلبی استفاده می‌شود و کپسول‌های استنشاقی برای آسم و برونشیت نیز «نایاب» است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.