تصاویر نشان‌دهنده سرکوب فزاینده معترضان بلوچستانی است

0

[ad_1]

روزنامه واشنگتن‌پست روز پنجشنبه با انتشار گزارش مفصلی درباره اعتراضات در سیستان و بلوچستان نوشت: با گذشت چهار ماه از آغاز اعتراضات، معترضان همچنان در خیابان‌ها هستند و مقامات با خشونت و ارعاب به آنها پاسخ می‌دهند.

واشنگتن‌پست با تحلیل بیش از ۱۰۰ ویدیو و عکس، مصاحبه با شاهدان عینی و ناظران حقوق بشری، و همچنین بازبینی داده‌های جمع‌آوری شده از ١٧ هفته اعتراض، از همکاری سپاه و لباس شخصی‌ها در سرکوب خشونت‌بار اعتراضات، بازداشت‌های خودسرانه، برخورد فیزیکی فله‌ای، و شلیک به سوی غیرنظامیان در سیستان و بلوچستان خبر داده است.

گزارش واشنگتن‌پست با اشاره به هویت بلوچی و سنی اکثر ساکنان این استان، به نقل از یک معترض آورده است: «ما هیچ آینده‌ای و امیدی نداریم. زندگی آنچنان سخت شده که با خودمان فکر می‌کنیم حتی اگر کشته شویم، شاید فردا آینده بهتری برای فرزندان‌مان وجود داشته باشد.»

این گزارش در ادامه به کشتار جمعه ٨ مهر در زاهدان موسوم به «جمعه خونین» اشاره کرده و افزوده این کشتار معترضان بلوچ را نه تنها به خانه‌هایشان بازنگردانده، بلکه از یک هفته پس از ارتکاب آن، آنها را هر جمعه به خیابان‌ها کشانده و در نتیجه آن ٢٩ نفر دیگر کشته شده‌اند.

واشنگتن‌پست در ادامه به نقش الهام‌بخش مولوی عبدالحمید در میان معترضان بلوچ اشاره کرده و افزوده با گسترش این اعتراضات به دیگر شهرهای بلوچستان، شهر خاش در روز جمعه ١٣ آبان صحنه خونین‌ترین سرکوب پس از «جمعه خونین» زاهدان بود و طی آن دست‌کم ١٨ شهروند معترض بلوچ کشته شدند.

این گزارش در ادامه به موارد دیگری از سرکوب و کشتار معترضان بلوچ از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با استفاده از سلاح‌هایی همچون تیربار چندمنظوره په‌کا پرداخته و در پایان آورده که به‌رغم سرکوب شدید، معترضان هر جمعه همچنان به خیابان می‌آیند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.