تعلیق اجراهای «تئاترشهر» به علت اعتراضات عمومی؛ حمایت جمعی از اساتید از اعتصاب دانشجویان

0

[ad_1]

به رغم آنکه در روزهای گذشته اعلام شد اجراهای عمومی تئاتر شهر ازسرگیری شده است، روابط عمومی این مجموعه خبر داده است که اجرای عمومی آثار نمایشی «تا اطلاع ثانوی» به تعلیق در می‌آید. همزمان چند استاد دانشکده هنرهای نمایشی نیز در اعتراض به سرکوب خونین معترضان و بازداشت‌ها، از اعتصاب دانشجویان حمایت کردند.

به گزارش رسانه‌های داخلی، بر اساس تصمیم شامگاه دوشنبه چهارم مهر مجموعه تئاتر شهر تهران، آثار نمایشی به منظور آنچه «ایجاد فضای مناسب‌تر» و همچنین «رعایت حداکثری سلامت و امنیت تماشاگران و هنرمندان» اعلام شده، تا زمانی نامشخص «به صحنه نخواهند رفت.»

گروه‌های نمایشی مستقر در تئاتر شهر طی روزهای گذشته آثار نمایشی خود را در تالارهای مختلف مجموعه روی صحنه برده بودند و بر اساس اعلام قبلی این مجموعه، بنا بود بود که اجرای عمومی این آثار در تالارهای اصلی، چهارسو، سایه، قشقایی و کارگاه نمایش تئاتر شهر از روز چهارشنبه ششم مهرماه انجام شود.

در روزهای اخیر و پس از بروز اعتراضات گسترده در تهران و شهرهای مختلف ایران به مرگ در بازداشت مهسا امینی، حجاب اجباری و نوع حکومت، بسیاری از چهره‌های فرهنگی، ورزشی، سیاسی و اجتماعی از جمله هنرمندان به این وقایع واکنش نشان دادند و ضمن همراهی با معترضان، اقدامات حاکمیت را محکوم کردند.

علاوه بر بازیگران و هنرمندان، در روزهای اخیر بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌های هنر در دانشکده‌های مختلف هم اقدام به برگزاری تجمعات، پیوستن به معترضان و یا صدور متن‌های اعتراضی نسبت یه سرکوب معترضان کرده‌اند.

بر اساس اعلام شورای صنفی هنرهای زیبا، کیا (علی اصغر) ثلاثی، استاد دانشکده‌ی هنرهای نمایشی و کارگردان نمایش‌هایی همچون «عاشقانه فرهاد» نیز به جمع اساتید حامی اعتصاب دانشجویان پیوسته است.

تصویری از صفحه تلگرامی

تصویری از صفحه تلگرامی

در روزهای گذشته دانشجویان برخی داشگاه‌های کشور در واکنش به سرکوب‌ها و بازداشت دانشجویان اعلام اعتصاب و از رفتن به کلاس‌ها خودداری کرده بودند که در پی آن، بعضی از دانشگاه‌ها اعلام داشتند کلاس‌های آنها تا مدتی نامشخص به صورت «غیر حضوری» و آنلاین خواهد بود.

بر این اساس، مریم عادل مدرس مدعو گروه مطالعات عالی هنر دانشکده هنرهای تجسمی نیز در نامه‌ای خطاب به مدیریت این مجموعه، اعلام کرده است که تا زمان «آزادی دانشجوبان» معترض و «ایجاد جو آرام روانی» برای آنها، به جمع اساتید حامی اعتصاب دانشجویان می‌پیوندد.

پیام تلگرامی منتسب به مریم عادل

پیام تلگرامی منتسب به مریم عادل

دانشگاه‌های بسیاری در این روزها صحنه تجمع و تشکیل جمع‌های اعتراضی است. از جمله روز دوشنبه چهارم مهرماه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تظاهرات اعتراضی خود و اعلام همبستگی با اعتراضات سراسری را با شعارهای «استاد، دانشجو؛ اتحاد، اتحاد» و «دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد» آغاز کرده بودند.

این درحالی است که نصرالله حکمت، استاد شناخته شده فلسفه دانشگاه شهید بهشتی تهران، نیز با انتشار یادداشتی اعلام کرد که تا وقتی که دانشجویانش «با احترام و تکریم تمام و بدون هیچ ترس و وحشتی به دانشگاه قدم نگذارند»، در هیچ کلاسی حاضر نخواهد شد.

در یادداشتی منتسب به او آمده است: «من یکی از بقایای نسلی هستم که روزگاری در اندیشهٔ ساختن مدینهٔ فاضله بودیم اما اینک در قله هزار گریه و شیون، سر از جهنم جهل و جفا و ریا و دروغ درآورده‌ایم.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.