تلاش زلنسکی برای تامین هواپیماهای جنگی اوکراین؛ فشار روس‌ها در باخموت ادامه دارد

0

[ad_1]

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه در سفری به ورشو گفت که لهستان به تشکیل ائتلافی از قدرت‌های غربی برای تامین هواپیماهای جنگی به کی‌یف کمک خواهد کرد.

لهستان همسایه و متحد نزدیک اوکراین محسوب می‌شود و پیش از این کمک کرده است تا غرب بتواند تانک‌های جنگی کی‌یف را تامین کند. لهستان در جریان سفر آقای زلنسکی اعلام کرد که ده فروند جنگنده میگ دیگر علاوه بر چهار فروند جت قبلی به اوکراین خواهد داد.

زلنسکی طی یک سخنرانی در ورشو گفت: «همان‌طور که رهبری کشور شما [لهستان] خودش را در کمک به شکل‌گیری ائتلاف تامین تانک ثابت کرد، معتقدم که در زمینه تامین هواپیما نیز چنین خواهد کرد.»

رئیس جمهوری اوکراین ساعاتی قبل از این گفته بود که نیروهای اوکراینی در باخموت گرفتار شرایط بسیار سختی شده‌اند و اگر خطر محاصره آنها توسط نیروهای متجاوز روس وجود داشته باشد، ارتش اوکراین تصمیمات لازم را برای حفاظت از آنان خواهد گرفت.

آقای زلنسکی افزود که نیروهای اوکراینی در باخموت گاهی پیشروی‌های اندکی داشته‌اند که در نهایت عقب رانده شدند، اما با این حال همچنان در شهر حضور دارند.

وی تاکید کرد: «ما در باخموت هستیم و دشمن کنترل آن را در دست ندارد.»

باخموت که در استان دونتسک واقع شده به یکی از خونین‌ترین جبهه‌های جنگ اوکراین بدل گشته است. روسیه کنترل بخش اعظم استان دونتسک را در دست دارد و تلاش می‌کند علی‌رغم تلفات سنگینی که تاکنون متحمل شده است، این شهر را نیز تصرف کند.

زلسنکی در ادامه گفت: «مهم‌ترین مسئله برای من حفظ جان سربازانمان است و اگر خطر بزرگ‌تری آنان را تهدید کند که به بهای از دست دادنشان تمام شود، از جمله خطر محاصره، البته که ژنرال‌هایمان تصمیمات لازم را خواهند گرفت.»

اظهارات آقای زلنسکی به نظر می‌رسد که اشاره به عقب‌نشینی احتمالی نیروهای اوکراینی از باخموت داشته باشد. با این حال هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، پس از این سخنان اعلام کرد که علی‌رغم تلاش‌های روسیه برای تصرف باخموت و دیگر شهرهای شرق اوکراین، شرایط جبهه «کاملا تحت کنترل است».

فرماندهان ارتش اوکراین بر اهمیت حفظ باخموت و سایر شهرها و وارد کردن خسارات به نیروهای روسی قبل از ضدحمله پیش‌بینی‌شده علیه روسیه در هفته‌ها یا ماه‌های آینده تاکید کرده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.