تماس ابراهیم رئیسی با خانواده مهسا امینی؛ واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی ادامه دارد

0

[ad_1]

رسانه‌های ایران روز یکشنبه ۲۷ شهریور خبر دادند ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، با خانواده مهسا امینی که در بازداشت پلیس گشت ارشاد جان خود را از دست داد، تماس گرفته و وعده پیگیری مرگ فرزندشان را داده است.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است که شمار مجروحان و بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های سقز و سنندج به مرگ این دختر ۲۲ ساله سقزی افزایش یافته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، می‌گوید که در تماس تلفنی ابراهیم رئیسی با خانواده مهسا امینی، او گفته است که «دختر شما همچون دختر خود من است و احساس من این است که این حادثه برای یکی از عزیزان خود من پیش آمده است. اینجانب را در مصیبت خود شریک، و همدرد غم و اندوه‌تان بدانید».

رئیس‌جمهوری اسلامی افزوده است: «من در جریان سفر ازبکستان از این واقعه مطلع شدم که بلافاصله به همکارانم دستور دادم تا بررسی موضوع را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهند و مطمئن باشید این موضوع را از دستگاه‌های مسئول مطالبه خواهم کرد تا ابعاد آن روشن شود».

در این گزارش گفته شده که خانواده خانم امینی از رئیس جمهور «تشکر» کرده و «خواستار پیگیری مسئله تا روشن شدن ابعاد موضوع شدند».

مهسا امینی که همراه با برادرش برای دیدار با خویشاوندان خود از سقز به تهران سفر کرده بود، روز ۲۲ شهریور ساعاتی پس از بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد به کما رفت و پس از سه روز در بیمارستان جان باخت.

گزارش‌ها حاکی است که در اثر ضرب‌وجرح توسط ماموران گشت ارشاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی جان باخته است، هرچند پلیس ایران مدعی است که او در جریان آموزش توجیهی دچار عارضه قلبی شده است.

تماس تلفنی آقای رئیسی با خانواده مهسا امینی در حالی صورت گرفته است که موضوع مرگ او واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی به همراه داشته است و شمار زیادی از چهره‌های شناخته‌شده، همچنین دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی عملکرد همراه با خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری بر زنان را محکوم کرده‌اند.

در همین حال از روز شنبه و پس از خاکسپاری مهسا امینی، سقز زادگاه او و شهر سنندج صحنه تجمع‌های اعتراضی گسترده بوده است.

این تجمع‌ها از ساعت‌های آغازین با خشونت نیروهای انتظامی و امنیتی همراه شد و بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های مردمی، این نیروها برای متفرق کردن شهروندان اقدام به تیراندازی و استفاده از گاز اشک‌آور کرده‌اند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش سایت حقوق بشری «هه نگاو»، تا ظهر روز یکشنبه، دست‌کم ۳۸ نفر در شهرهای سقز و سنندج با شلیک مستقیم نیروهای گارد یگان ویژه و ضربات باتوم مجروح شده و ۱۳ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، از ۳۳ نفری که هدف شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه قرار گرفته‌اند، پنج نفر به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به مراکز درمانی تبریز منتقل شده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی از جو امنیتی شدید در سقز و سنندج است. در پی فراخوان برگزاری «اعتصاب سراسری از کردستان تا تهران در روز دوشنبه ۲۸ شهریور» گفته می‌شود که فشار بر فعالان سیاسی و مدنی در شهرهای کردنشین افزایش یافته است. از جمله سایت «کردپا» خبر داده است که نیروهای امنیتی ضمن احضار ژینا مدرس‌گرجی، فعال حقوق زنان اهل سنندج به اطلاعات سپاه، او را تهدید کرده‌ و گفته‌اند که در صورت شرکت در تجمع‌های اعتراضی شهر سنندج «دیگر آفتاب را نمی‌بینی».

در کنار واکنش‌های گسترده شهروندان و مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور، شماری از نمایندگان مجلس، مسئولان فعلی و سابق و چهره‌ها و گروه‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی نیز به این موضوع واکنش نشان داده و از عملکرد «گشت ارشاد» انتقاد کرده‌اند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ضمن هشدار درباره «تبعات امنیتی بالای رفتار گشت ارشاد»، مرگ مهسا امینی را «تنها یک نمونه از بازداشتی‌های منجر به اتفاق تلخ» نامید و افزود: «روزانه ده‌ها اخبار و گزارش داریم که گشت‌ارشاد افراد را با بی‌حرمتی، هتک حرمت و با آثار شدید روحی و روانی فراوان بر خانواده‌ها بازداشت می‌کند و حرف‌شان این است که ما کار خودمان را می‌کنیم، شما قانون را اصلاح کنید».

آقای رحیمی جهان‌آبادی افزوده‌ است: «چنانچه افراد در طول چهار دهه توجیه نشده‌اند که در مسائل دینی و شرعی و حجاب، جامعه را همراهی کنند، قطعا ۲۰ دقیقه‌ای که ناجا با زور و کتک و بدرفتاری بازداشت می‌کند و به مراکز آموزشی می‌برد به هیچ عنوان اثر‌گذار نیست».

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس، نیز گفته است: «گشت ارشاد و مراجعه به ساختمان منحوس خیابان وزرا، به فرزندان ما استرس زیادی را وارد می‌کند و برای دختری که هیچ‌وقت تصوری از پاسگاه، کلانتری و دادگاه نداشته است، می‌تواند بار روانی بسیاری را ایجاد کند».

آقای سعیدی در ادامه خواستار «تعیین تکلیف گشت ارشاد یک بار برای همیشه» شده است.

در همین حال شماری از زنان ایرانی به نشانه اعتراض به حجاب اجباری اقدام به کوتاه کردن موهای خود کرده و ویدئوهایی از این اقدام اعتراضی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

شماری از دانشجویان دانشگاه تهران نیز روز یکشنبه با در دست داشتن پلاکاردهایی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، انتخاب، هه‌نگاو، کردپا، توئیتر و رادیو فردا/ ف.ع/ ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.