تنش در شرق آسیا؛ ده‌ها فروند جنگنده چینی از «خط میانی تنگه تایوان» عبور کردند

0

[ad_1]

هفتاد و یک فروند هواپیمای نظامی چین روز شنبه در یک رزمایش از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.

این رزمایش واکنشی به دیدار هفته گذشته تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ارزیابی شده است.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و در هیچ شرایطی از توسل به زور برای تحت کنترل درآوردن آن صرف نظر نکرده است. دولت تایوان به ادعاهای چین در این مورد اعتراض دارد.

ارتش چین اعلام کرد که مانور نظامی در اطراف تایوان را آغاز کرده است و پیش از این نیز اعلام کرده بود که این رزمایش‌ها را «طبق برنامه» در تنگه تایوان و شمال، جنوب و شرق تایوان برگزار خواهد کرد.

فرماندهی جبهه شرقی ارتش چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این یک «هشدار جدی» به نیروهای جدایی‌طلب و حامیان استقلال تایوان و «اقدامی ضروری برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی» است.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که تا ساعت ۴ بعدازظهر روز شنبه ۷۱ فروند هواپیمای چینی از جمله جت‌های جنگنده و بمب‌افکن و همچنین ۹ کشتی چینی را در حال عبور از خط میانی تنگه تایوان مشاهده کرده است.

در بیانیه وزارت دفاع تایوان آمده است که چین از سفر تسای به آمریکا به عنوان «بهانه‌ای برای تمرینات نظامی که به صلح و ثبات و امنیت منطقه آسیب جدی وارد کرده است» استفاده می‌کند.

وزارت دفاع تایوان گفته که ارتش این کشور، به صورت «آرام، منطقی و جدی» به این رزمایش پاسخ خواهد داد.

یک مقام ارشد تایوانی که با مسائل امنیتی منطقه آشنا است به خبرگزاری رویترز گفت که هواپیمایی که در این رزمایش بود تنها برای مدتی کوتاه از خط میانی تنگه تایوان عبور کرد.

این منبع امنیتی گفت که چین معمولا در ماه آوریل تمرینات نظامی انجام می‌دهد.

این مقام که نخواسته نامش فاش شود گفته است که وضعیت «همانطور که انتظار می‌رفت» پیش رفت.

خانم تسای در فیس بوک خود نوشت که از وضعیت امنیتی آگاه شده است. او‌ افزود: «تایوان در کنار تمامی متحدان حامی دموکراسی خود در جهان خواهد بود و همراه با آنها برای تضمین ثبات و رفاه منطقه تلاش خواهد کرد.‌»

رویترز گزارش داده است که مقامات تایوانی انتظار واکنشی با شدت کمتر را به دیدار با مک کارتی که در آمریکا انجام شد داشتند با این حال احتمال انجام رزمایش‌های بیشتر توسط چین را رد نکرده بودند.

پیشتر، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در چین با همتای خود و دیگر مقامات ارشد دیدار داشت و از پکن خواسته بود تا در مورد جنگ اوکراین با روسیه صحبت کند.

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا که او نیز به چین سفر کرده بود گفت ثبات تنگه تایوان از اهمیت بالایی برخوردار است.

شی جین پینگ در پاسخ گفته است که این انتظار که چین در مورد تایوان کوتاه بیاید، «خوش خیالی» است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.