تنها کاری که اشغالگران کردند تخریب و تاراج بوده

0

[ad_1]

رئیس جمهوری اوکراین در مراسم برافراشتن پرچم کشورش در شهر آزاد شده ایزیم گفت که از میزان خرابی‌های شهر پس از فرار نظامیان روسیه، شگفت زده شده است. روسیه در یک اقدام تلافی جویانه، به سد نزدیک کی‌یف حمله کرد و دیواره سد را شکست.

وُلودیمیر زلنسکی در دیدار روز چهارشنبه از شهر ایزیم با اشاره به گستره تخریب شهر در زمان اشغال ارتش روسیه گفت، روس‌ها کارشان فقط تخریب، غارت، و انتقال اموال به آن سوی مرز بوده و روستاها را آن چنان تخریب کرده‌اند که در بعضی از آنها، حتی یک نفر هم زنده نمانده است.

رئیس‌جمهوری اوکراین افزود نیروهای اوکراینی شواهد دایر بر قتل، شکنجه، آدم ربائی‌ها و نسل کشی علیه اوکراینی‌ها از سوی اشغالگران را هم اکنون گردآوری کرده‌اند.

زلنسکی در سخنان روز پنجشنبه به دستاوردهای ارتش این کشور نیز اشاره کرد. او گفت: «از منطقه خارکیف باز گشته‌ام، از منطقه آزاد شده خارکیف. از اشغال بیرون آمده. با اقدام بی‌سابقه رزمندگان ما. اوکراین کاری کرد کارستان که خیلی ها ناممکن می‌پنداشتند.»

او با اشاره به پیشروی سریع نیروهای اوکراینی افزود: «نیروهایمان در یک روز ۱۸ کیلومتر پیشروی کردند و در ۵ روز ۱۱۰ کیلومتر. جمعا ۴۰۰ آبادی آزاد شده. ۱۵۰ هزار اوکراینی از اشغال خارج شده و حالا زندگی عادی و آزاد خود را دارند؛ پس از ۵ ماه اشغال. اشغالگران تنها کاری که کردند تخریب و تاراج بوده.»

رئیس جمهوری اوکراین سخنی هم با روسیه و نظامیان کشور همسایه درباره حمله به سد کاراچانف داشت.

زلنسکی گفت: «به رفقای روسی می‌گویم که موشک‌هایتان امروز سد رود ری ( Rih ) در کی‌یف را هدف قرار دادند. سد کاراچانف را. سدی که ارزش نظامی نداشت. تنها به صدها هزار شهروند منطقه آسیب رساند. دلیل دیگری بر اینکه روسیه، هم جنگ ناعادلانه را خواهد باخت و هم در تاریخ بازنده خواهد بود. تاریخ را مردم می‌نویسند نه وحشی ها.»

هنگام بازگشت زلنسکی از خارکیف، خودروی حامل او دچار حادثه شد. سخنگوی او گفته پس از معاینه پزشک مشخص شد که رئیس جمهوری اوکراین در این سانحه آسیبی ندیده است.

از سویی دیگر اورزولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، پنجشنبه مهمان ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، بود تا درباره «مسیر عضویت» این کشور به اتحادیه اروپا رایزنی کند. زلنسکی در این دیدار بالاترین نشان افتخار اوکراین را به فون در لاین اهدا کرد.

او دریافت این نشان را افتخار بزرگی قلمداد کرد و با تشکر از ولودیمیر زلنسکی گفت: «من آن را متعلق به همه شهروندان اتحادیه اروپا می‌دانم و این نمادی است از پیوند محکمی که بین ما وجود دارد.»

جزئیات بیشتری تا کنون از این سفر منتشر نشده است، اما این مقام ارشد اتحادیه اروپا در حالی وارد کی‌یف شد که نیروهای اوکراینی اخیرا به دستاورد‌های بزرگی از ابتدای تهاجم روسیه به خاک این کشور دست یافته است.

در حالی که اوکراینی‌ها در حال تحکیم مواضع بازپس گرفته شده‌اند، روسیه در ۲۴ ساعت گذشته مناطق مسکونی متعددی در خارکیف را موشک باران کرده‌است.

در همین حال در برنامه پیش‌روی ولادیمیر پوتین که برای شرکت در نشست امنیتی شانگهای به سمرقند در ازبکستان سفر کرده، دیدار با شی جین پینگ، همتای چینی و گفتگو درباره جنگ اوکراین و مساله تایوان گنجانده شده است. این درحالی است که نیروهای نظامی دو کشور در آبهای اقیانوس آرام در حال برگزاری یک رزمایش مشترک هستند.

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، ایالات متحده به همراه متحدان خود در اروپا همواره در تلاشند در کنار منزوی کردن و اعمال تحریم‌های گوناگون علیه مسکو، حمایت‌های مالی و نظامی خود را به کی‌یف افزایش دهند.

همزمان در روز پنجشنبه، وزیران بازرگانی کشورهای عضو گروه ۷ در حومه برلین گرد هم می‌آیند تا درباره پیامدهای جنگ اوکراین بر اقتصاد اروپا و همچنین چگونگی ادامه حمایت‌های این گروه از اوکراین به بحث و تبادل نظر بپردازند. رابرت هابک معاون صدراعظم آلمان پیش از نشست به اعضای گروه هفت گفت که اوکراین برای بازسازی به ۳۵۰ میلیارد دلار نیاز دارد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.