تهدید و تطمیع را نمی‌پذیریم

0

[ad_1]

اعتراضات ضدحکومتی در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان روز جمعه ٢٧ آبان‌ماه همانند جمعه‌های گذشته برگزار شد.

طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمعات اعتراضی معترضان در شهرهای زاهدان، چابهار، خاش، پیشین، راسک، ایرانشهر، و آشار با سرکوب نیروهای حکومتی مواجه شد.

معترضان زاهدانی در یکی از ویدیوها شعار «مرگ بر خامنه‌ای» می‌دهند.

در ویدیویی دیگر از زاهدان، معترضان شعارهایی همچون «مرگ بر بسیجی» و «می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت» را می‌دهند.

در چابهار جمعی از معترضان، «بی‌شرف بی‌شرف» می‌گویند و تابلوی «بلوار امام خمینی» را لگدمال می‌کنند.

در ویدیویی از ایرانشهر، صدای تیراندازی نیروهای حکومتی به سوی معترضان شنیده می‌شود.

مولوی عبدالحمید: نه تهدید را می‌پذیریم و نه تطمیع را

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به تداوم اعتراضات در سراسر ایران دلیل اعتراضات آبان‌ماه ٩٨ و اعتراضات جاری را نارضایتی مردم از دولت جمهوری اسلامی دانست و گفت از شعارهای معترضان از جمله زنان و جوانان پیداست که آنان در پی آزادی و عدالت هستند.

او با اشاره به مشکلات گسترده تحت حاکمیت جمهوری اسلامی از جمله تبعیض و فساد گفت در هر جای دنیا که اعتراضاتی انجام شود، حکومت به جای اینکه با گلوله پاسخ دهد و یا دست به بازداشت دسته‌جمعی مردم بزند، با آنها به گفت‌وگو می‌نشیند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید در ارتباط با پدیده «عمامه‌پرانی» گفت این مساله نشان از «ناراحتی» مردم از علما و برآورده نشدن توقعات‌شان است.

او از نیروهای امنیتی خواست معترضان را با «گلوله جنگی» هدف قرار ندهند.

مولوی عبدالحمید با انتقاد از سفر هیئت سه‌نفره اعزامی از سوی علی خامنه‌ای به زاهدان گفت این هیئت از دیدار مستقیم با خانواده کشته‌شدگان خودداری کرد. او با تاکید بر آمادگی برای گفت‌وگو و تعامل گفت: «نه تهدید را می‌پذیریم و نه تطمیع را.»

مولوی عبدالحمید افزود: برخی «پیشداوری کردند که اینها با این هیئت می‌نشینند و با خون شهدا [کشته‌شدگان اعتراضات] معامله می‌کنند، یا تطمیع می‌شوند یا تهدید می‌شوند و بالاخره به معامله تن می‌دهند.»

او تاکید کرد: «این پیشداوری اشتباه بود. ما نه تهدید را می‌پذیریم و نه تطمیع را. ما اهل مذاکره هستیم و هم اهل تعامل، اما اهل معامله نیستیم.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان طی هفته‌های اخیر در انتقاداتی شدید از رویکرد جمهوری اسلامی در برخورد با معترضان، مسئولان حکومتی و شخص علی خامنه‌ای را مسئول کشتار مردم دانسته است، خواستار برگزاری همه‌پرسی با نظارت نهادهای بین‌المللی شده ، و به انتقاد از نیروهای امنیتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.