تور مجازی سالار دییونی ؛ بزرگترین کویر نمک و آینه‌ طبیعی جهان

0

[ad_1]

سالار دییونی بزرگ‌ترین زمین نمک جهان و همچنین بزرگ‌ترین آینه‌ طبیعی جهان در بولیوی با جاذبه‌های متنوع است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۲۱ به‌روزرسانی شده است.

«سالار دییونی» (Salar de Uyuni) بزرگ‌ترین زمین نمکی مسطح جهان در بولیوی محسوب می‌شود و در ارتفاع ۳,۶۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است و بخشی از فلاتی بیابانی به نام «آلتیپلانو» (Altiplano) محسوب می‌شود که فلات آند یا فلات بولیوی نام دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با تور مجازی به این منطقه‌ شگفت‌انگیز و بی‌همتا در دنیا ببریم تا بتوانید جاذبه‌های مختلف این منطقه را ببینید و آن را از زوایای مختلف مشاهده کنید.

در واقع این منطقه در حدود ۴۰ هزار سال قبل حوضه‌ی آبریز دریاچه‌ای متعلق به دوران ماقبل تاریخ یعنی «دریاچه‌ی مینچین» (Lake Minchin) بوده است. آب‌وهوای گرم و خشک منطقه باعث شد به‌تدریج آب این دریاچه تبخیر شود و میزان غلظت نمک در بستر آن افزایش یابد. زمانی که آب این دریاچه‌ عظیم کاملا خشک شد، فضایی به وسعت تقریبی ۱۰ هزار کیلومتر مربع، با لایه‌ای ضخیم از نمک به ضخامت دو تا هشت متر پوشانده شد!

طلوع خورشید در سالار دو ییونی بزرگترین کویر نمکی جهان

 هنوز هم در ماه‌های پر بارش، آب در این کویر نمک جمع می‌شود و سالار دییونی به بزرگ‌ترین آینه‌ طبیعی جهان تبدیل می‌شود؛ البته سالار دییونی در تمام ایام سال جذابیت خود را دارد؛ از زمین‌های نمکی بی‌انتهای پوشیده‌شده با کاکتوس گرفته تا آتش‌فشان‌هایی که در اطراف منطقه دیده می‌شوند و آبفشان‌هایی که مانند پدیده‌های فرازمینی به نظر می‌رسند.

ماشین های افرود در سالار دوییونی

طوفان‌های بزرگ و کوچک و بادهای سهمگین، نمک و گردوخاک‌ را در آسمان به پرواز درمی‌آورند و باعث حرکت ترکیب رنگارنگی از مواد معدنی در سراسر فضا می‌شوند که فضایی رعب‌آور و نفس‌گیر را ایجاد می‌کند. در ادامه این مقاله از کجارو شما را به تماشای تصاویر جذاب از بزرگ‌ترین منطقه‌ نمکی جهان دعوت می‌کنیم.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.