توقف درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از توافق آتش‌بس

0

[ad_1]

مرز میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که صحنه درگیری‌های خونین در چند روز گذشته بود، پنجشنبه ۱۵ سپتامبر با توافق آتش‌بس رو به آرامش گذاشت.

ارمنستان گفت آتش‌بس در پی تلاش‌های بین‌المللی در مرز با آذربایجان برقرار شده‌است و هیچ خشونت جدیدی در شبانه روز پنجشنبه گزارش نشده است.

اتحادیه اروپا ضمن استقبال از برقراری آتش‌بس گفت که این توافق تاکنون رعایت شده است.

سخنگوی این اتحادیه در امور خارجه و سیاست امنیتی در بیانیه‌ای گفت اتحادیه اروپا در روند عادی‌سازی بین ارمنستان و آذربایجان مشارکت دارد.

درگیری نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در چند روز گذشته به مرگ بیش از یکصد نفر منجر شده است. برخی از مقامات ایران نسبت به مسدود شدن مرز ایران یا اشغال آن بخش توسط نیروهای جمهوری آذربایجان با ارمنستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پنجشنبه ۱۵ سپتامبر در دیدار با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند در ازبکستان گفت نگرش ارمنستان در قبال آذربایجان غیرقابل قبول است و پیآمدهایی به همراه خواهد داشت.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر گفتگوی مستقیم بین طرفین برای حل اختلاف بر سر منطقه قره‌باغ، خواستار توقف فوری هرگونه رویارویی نظامی شد.

درگیری در قفقاز جنوبی، در چهارراه اروپا، آسیا و خاورمیانه، می‌تواند قدرت‌های منطقه‌ای مانند روسیه و ترکیه را درگیر کند و در عین حال خطوط لوله‌ای را که نفت و گاز خزر را به سمت غرب می‌برد، به خطر بیندازد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.