تکثیر تسلیحات ایران تهدیدی علیه اروپاست

0

[ad_1]

رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه که در جنگ اوکراین از آن استفاده شده است، گفت که تکثیر تسلیحات جمهوری اسلامی تهدیدی علیه اروپا است.

اورسلا فون درلاین روز جمعه ۲۷ آبان طی کنفرانسی در منامه، پایتخت بحرین، بر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد.

او در ادامه تصریح کرد که ایران با ارسال پهپادهای خود به روسیه در راستای تضعیف «نظم جهانی ما» عمل کرده است.

این مقام اروپایی اظهار داشت: «برای سال‌ها چندین کشور عربی حاشیه خلیج فارس در مورد خطر تغذیه کشورهای سرکش در سراسر جهان با هواپیماهای بدون سرنشین ایران هشدار می‌دادند. درک یک واقعیت بسیار ساده برای ما (غرب) بسیار طول کشید.»

وی افزود: «در حالی که برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای تلاش می‌کنیم، باید بر سایر اشکال گسترش سلاح‌ها، از پهپاد گرفته تا موشک‌های بالستیک نیز تمرکز کنیم؛ چرا که این تسلیحات نه تنها خطری امنیتی برای خاورمیانه، بلکه برای همه ماست.»

اتحادیه اروپا به همراه بریتانیا، آمریکا و کانادا تحریم‌هایی علیه ایران به خاطر ارسال پهپاد به روسیه اعمال کرده و در نظر دارد این تحریم‌ها را گسترش دهد.

این اتحادیه همچنین چندین بسته تحریمی به همراه شرکای خود علیه جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب اعتراضات مردمی تصویب کرده که آخرین نمونه آن تحریم ۳۰ مقام ارشد جمهوری اسلامی در دوشنبه هفته جاری بود.

تهران هشدار داده که واکنش جمهوری اسلامی به این تحریم‌ها «متناسب و قاطع» خواهد بود، اما خانم فون درلاین می‌گوید تحریم‌های بیشتری علیه عاملان سرکوب اعتراضات مردمی ایران در راه است.

او همچنین تصریح کرد: «ما در حال هماهنگی با شرکا و متحدان خود هستیم تا تحریم‌های بیشتری علیه ایران در واکنش به ارسال پهپادهای ایرانی به جنگ اوکراین اعمال کنیم.»

ایران برای چندین ماه ارسال پهپاد به روسیه را انکار کرد، اما اخیرا وزیر خارجه ایران به این امر اذعان داشت. حسین امیر عبداللهیان با این حال گفت که تعداد این پهپادها محدود بوده و قبل از جنگ اوکراین نیز به روسیه صادر شده است.

این اظهارات با واکنش تند اوکراین مواجه شد و ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری این کشور جمهوری اسلامی را «دروغ‌گو» خواند.

ارتش اوکراین روز سه‌شنبه از وقوع ۲۶ حمله پهپادهای انتحاری ساخت ایران توسط روسیه به این کشور خبر داد. اوکراین می‌گوید ایران صدها پهپاد برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی و مناطق مسکونی این کشور در اختیار ارتش روسیه قرار داده و مقامات غربی نیز با تایید این موضوع از اعزام کارشناسان نظامی ایرانی به مناطق اشغالی اوکراین برای آموزش استفاده از پهپاد به نظامیان روسی خبر داده‌اند.

خانم فون درلاین ایران و روسیه و «هم‌دست» خواند و گفت دستورالعمل آنها مخشونت و بی‌ثباتی بی‌پایان است که اروپا نمی‌تواند آن را بپذیرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.