ثبت شکایت سه «قربانی خشونت» سیستم قضایی ایران از رئیسی در نیویورک

0

[ad_1]

سه نفر از قربانیان دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در دوران ریاست ابراهیم رئیسی بر این نهاد، از وی به دادگاه فدرال نیویورک شکایت کردند.

محور شکایت این سه تن، بازداشت‌ و حبس خودسرانه و شکنجه در سیستم قضایی ایران گزارش شده است.

طبق خبری که هفته گذشته رسما اعلام شده بود، این سه شاکی در یک کنفرانس خبری در هتلی در نزدیکی محل اقامت ابراهیم رئیسی در نیویورک که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده، خبر ثبت شکایت خود را اعلام کردند.

مهدی حاجتی، عضو سابق شورای شهر شیراز، حمید بابایی، استاد دانشگاه ایرانی-بلژیکی، و کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی و زندانی سابق در ایران، شاکیان این پرونده هستند.

نوید محبی، از زندانیان سیاسی سابق در ایران و از برگزارکنندگان این کنفرانس خبری به صدای آمریکا گفت که با آن که قربانیان قوه قضائیه ایران، پرشمار هستند، اما توسط همین سه شاکی نیز پرونده علیه ابراهیم رئیسی در آمریکا، پیش خواهد رفت.

با توجه به حضور ابراهیم رئیسی در نیویورک، احتمال دارد در صورت صلاحدید قاضی پرونده، برگه‌ای برای احضار وی به دادگاه به محل اقامت رئیس جمهور فعلی ایران، ارسال شود.

شاهین میلانی، وکیل حقوق بشری که رهبری تیم وکلای این پرونده را بر عهده دارد، می‌گوید ثبت این شکایت، موضوع مصونیت قضایی مقام‌های سیاسی به ویژه مقام‌هایی که به شهروندان خود «ظلم» می‌کنند را به چالش خواهد کشاند.

قوانین ایالات متحده به دادگا‌ه‌های این کشور اجازه می‌دهد به پرونده افرادی که در مناطق دیگر جهان، تحت شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه قرار گرفته‌اند، رسیدگی شود.

علاوه بر وکلای پرونده، شماری از فعالان سیاسی و مدنی نیز در این مراسم که از سوی اتحاد ملی برای دموکراسی در ایران برگزار شد شرکت داشتند.

نور پهلوی، فرزند شاهزاده رضا پهلوی، نیز در این نشست حضور داشت.

همزمان با حضور ابراهیم رئیسی، شماری از ایرانیان مقیم آمریکا با حضور مقابل مقر سازمان ملل، اعتراض خود را نسبت به تردد آزاد مقام‌های جمهوری اسلامی به ویژه رئیس‌ جمهور فعلی ایران که از عوامل اصلی کشتار زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ ایران است، مطرح کرده‌اند.

قرار است روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور، تجمع بزرگ و اصلی مخالفان جمهوری اسلامی در نیویورک برگزار شود. ابراهیم رئیسی در همین روز سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را ایراد خواهد کرد.

این تجمعات پس از جان‌ باختن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله‌ای که پس از ضرب و حرج توسط ماموران گشت ارشاد جان باخت، و اعتراضات داخلی و بین‌المللی گسترده به خشونت پلیس در قبال زنان، اهمیت بیشتری یافته است.

پیش از سفر رئیسی به نیویورک، در روزهای اخیر، ده‌ها عضو دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن خواستار صادر نشدن ویزا برای رئیسی شده بودند.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی، صدای آمریکا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.