جان کربی در مورد وضعیت احیای برجام: هنوز به جایی نرسیده‌ایم

0

[ad_1]

با ادامه وضعیت ناروشن مسئله احیای توافق هسته‌ای با ایران، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در این باره گفت که شکاف‌ها همچنان باقی است و تا رسیدن به توافق هنوز کار زیادی باقی مانده است.

جان کربی که در یک جلسه توجیهی سخن می‌گفت درباره وضعیت مذاکرات با ایران توضیح داد: «کافی است که بگوییم هنوز شکاف‌هایی وجود دارد و ما هنوز به جایی نرسیده‌ایم.»

او افزود: «این بدان معنا نیست که تعهد ما به توافق کمتر شده یا دیگر نخواسته باشیم که کار به انجام برسد. ما می‌خواهیم که به نتیچه برسیم، اما هنوز کار زیادی برای دیپلمات‌های ما وجود دارد.»

تأکید تازه آقای کربی بر باقی ماندن مسائل زیاد بر سر راه احیای برجام درحالی است که او روز یکشنبه گذشته گفته بود که به دلیل چشم‌پوشی تهران از بعضی از خواسته‌هایش، اکنون ایران و آمریکا از «چند هفته پیش» به توافق نزدیک‌تر شده‌اند.

جمهوری اسلامی بارها خواستار آن شده که همزمان با توافق احیای برجام، پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد مواد هسته‌ای و سایت‌های اعلام نشده ایران بسته شود.

این در حالی است که واشینگتن هشدار داده است که تهران نباید موضوع تحقیقات آژانس از مواد هسته‌ای و مکان‌های اعلام‌نشده خود را به توافق احتمالی احیای برجام گره بزند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه اعلام کرد که «بسته شدن پرونده مسائل پادمانی در روند مذاکرات» بخشی از «تضمینی» است که جمهوری اسلامی برای «قوی‌تر» شدن این توافق احتمالی، دنبال می‌کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود بار دیگر از زبان رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که ایالات متحده «اجازه نخواهد داد ایران به توانایی جنگ‌افزار هسته‌ای دست یابد.» او افزود که جو بایدن «قویاً معتقد است که بهترین راه برای انجام این کار از طریق دیپلماسی است.»

آقای کربی در پاسخ به یکی از پرسش‌های خبرنگاران همچنین گفت که «برجام برای مقابله با سایر فعالیت‌های شرورانه ایران نیست. هدف این است که با معضل دستیابی [ایران] به توانایی سلاح هسته‌ای مقابله کند.»

پاتل: «پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که توافق را ببندیم»

روز سه‌شنبه همچنین در یک نشست خبری هفتگی وزارت خارجه، از ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در زمینه آینده برجام سوال شد و خبرنگاری از او پرسید که «طی آخر هفته، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که کل فرایند در مورد احیای برجام در خطر است. سپس شما روز پنج‌شنبه آخرین پاسخ ایران را سازنده خواندید. وضعیت فعلی فرایند را چگونه توصیف می‌کنید؟»

آقای پاتل در پاسخ گفت که «پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که توافق را ببندیم. ما مرتباً گفته‌ایم که شکاف‌ها باقی است و از پاسخ ایران مشخص است که این شکاف‌ها همچنان باقی است.»

علاوه بر مسائل مختلف مربوط به آینده تحریم‌ها، جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات احیای برجام خواهان بسته شدن پرونده مسائل پادمانی شده است. ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، نیز روز یکشنبه یکی از شروط تهران برای احیای برجام را «بسته‌شدن ادعاهای سیاسی درباره مسائل پادمان» عنوان کرد.

این در حالی است که رافائل گروسی مدیرکل آژانس در ماه‌های اخیر بارها هشدار داده که ایران در مورد منشأ اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده خود همکاری نمی‌کند.

در ماه‌های اخیر، یک قطعنامه نیز در این زمینه در شورای حکام آژانس به تصویب رسیده است.

با استفاده از سایت وزارت خارجه آمریکا و واشینگتن‌اکزماینر؛ پ.پ /م.ا.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.