جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۲ به سه پژوهشگر مکانیک کوانتوم رسید

0

[ad_1]

برندگان جایزه نوبل سال ۲۰۲۲ در رشته فیزیک اعلام شد و این نشان بین‌المللی به طور مشترک به سه دانشمند به نام‌های الین اسپکت فرانسوی، جان کلاوسر آمریکایی، و آنتوان زایلینگر اتریشی به خاطر پژوهش در مکانیک کوانتوم اعطا شد.

مکانیک کوانتوم زمینه مساعدی برای روش‌های جدید کاربرد در محاسبات و رمزشناسی است.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد: «نتیجه پژوهش این دانشمندان، راه را برای فناوری جدیدی هموار می‌کند که اساس آن اطلاعات کوانتومی است.»

پژوهش این دانشمندان در پیشرفت رشته‌ای که «درهم تنیدگی کوانتومی» نامیده می‌شود نقش مهمی ایفا می‌کند.

در این آزمایش‌ها ثابت شده است که ذرات، صرف‌نظر از فضای بین آنها، به هم پیوسته‌اند. این رشته‌ای است که برای خود آلبرت انیشتین هم نامشخص بود و یک بار در نامه‌ای آن را «اعمال ترس‌آور در فضا» نامیده بود.

جان کلاوسر دانشمند ۷۹ ساله آمریکایی در این زمینه گفت: «در کائنات، احتمالاً هر ذره با ذره دیگری در هم تنیده است.»

او همچنین گفت: «طرز قرار گرفتن ماهواره و ارتباط آن با ایستگاه زمینی تقریباً مشابه تجربه اولیه من است؛ اما طول آزمایش من تنها ۳۰ فوت است، ولی مال آنها از نظر ارتباط کوانتومی هزاران کیلومتر است.»

وقتی از او خواستند این مطلب را به زبان ساده عامیانه بیان کند، به شوخی گفت که خودش هم این مطلب را نمی‌فهمد.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه ضمن تبریک به این برندگان نوبل گفت: «خود انیشتین هم به درهم تنیدگی کوانتوم اعتقاد نداشت.»

زایلینگر دانشمند ۷۷ ساله اتریشی پس از شنیدن این خبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «شوکه شدم، ولی خیلی مثبت بود.»

کمیته اعطاکننده جوایز نوبل اعلام کرد: «پژوهش این دانشمندان اگر چه جداگانه انجام شده است، اما در زمینه کشف پدیده‌های ناشناخته با هم پیوند دارند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.