جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مسیر رسیدن به توافق صلح هستند

0

[ad_1]

وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه گفت که جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مذاکرات این هفته در واشنگتن «پیشرفت محسوسی» در مسیر رسیدن به یک توافق صلح داشته‌اند.

آنتونی بلینکن با اشاره به مذاکرات آرارات میرزایان، وزیر خارجه ارمنستان و جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی او با میانجی‌گری واشنگتن گفت: «دو طرف در چند روز گذشته درباره موضوعات بسیار سختی گفتگو کرده‌اند و پیشرفت‌های ملموسی در راه رسیدن به یک توافق صلح پایدار داشته‌اند.»

او همچنین افزود که می‌توان گفت که توافق صلح «در دسترس» است.

وزرای خارجه دو کشور نیز پس از این گفتگوها، بیانیه‌های یکسانی منتشر کردند. با این وجود هر دو طرف تاکید کردند که همچنان دیدگاههایشان درباره برخی موضوعات کلیدی متفاوت است.

واشنگتن در این هفته با تمرکز بیشتر بر آخرین دلیل اختلاف، یعنی نصب یک ایست بازرسی توسط جمهوری آذربایجان در ابتدای کریدور لاچین میزبان وزرای خارجه دو کشور بود.

جمهوری آذربایجان با ایجاد یک ایست بازرسی در کریدور لاچین (تنها راه ارتباطی زمینی بین ارمنستان و قره‌باغ) تنش‌های جدیدی را ایجاد کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوروی و کسب استقلال در سال ١٩٩١، در دو جنگ عمده بر سر ناگورنو-قره‌باغ،‌یا قره‌باغ کوهستانی، رو‌در‌روی هم ایستاده‌اند. اگرچه این منطقه در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، ولی ساکنان آن عمدتا ارمنی هستند.

با وجود سال‌ها کوشش برای میانجی‌گری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، این دو کشور هنوز برای حل وفصل مسائل حل‌نشده، مانند تعیین مرزها و بازگرداندن زندانیان، به یک توافق صلح نرسیده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.