جمهوری اسلامی تامین پهپادهای روسیه را تایید کرد

0

[ad_1]

پس از ماه‌ها تکذیب جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارسال پهپاد به روسیه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز شنبه ۱۴ آبان ارسال پهپاد به روسيه را تایید کرد اما گفت که این‌ پهپادها پیش از تهاجم روسیه به اوکراین صورت گرفته است.

امیرعبداللهیان مسئله پهپادها را «هیاهوی برخی از کشورهای غربی» عنوان کرد و گفت: ما مقدار معدودی پهپاد، ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

اوکراین در هفته‌های اخیر بارها از حملات روسیه با استفاده از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایران به شهرهایش خبر داده بود. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه گفت ایران علاوه بر ارسال پهپادهای قبلی، در حال بررسی ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه، برای استفاده در جنگ بر علیه اوکراین است.

خبرگزاری رویترز، سه هفته پیش، در گزارشی تحلیلی به تغییر تاکتیک روسیه در جنگ اوکراین پرداخته بود و در مورد کاربرد پهبادها در اوکراین نوشته بود: هر پهپاد به اصطلاح «انتحاری» – مانند پهپاد شاهد ساخت ایران، کم و بیش به اندازه یک خودروی کوچک هزینه دارد.

روسیه تنها در چند هفته گذشته صدها فروند از این پهپادها را علیه اوکراین به کار گرفته و گمان می‌رود که ۲۰۰۰ فروند از ایران خریداری کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، هم چند وقت پیش اعلام کرد که ارتش اوکراین در ماه گذشته ۲۳۳ پهپاد «شاهد» را سرنگون کرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.