جمهوری اسلامی مسئول ایمنی و سلامت شهروندان فرانسوی زندانی در اوین است

0

[ad_1]

فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد گزارش‌ها درباره آتش‌سوزی زندان اوین را که در آن «چند شهروند فرانسوی به صورت خودسرانه نگهداری می‌شوند» با نهایت دقت پیگیری می‌کند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه، مقامات جمهوری اسلامی مسئول ایمنی و سلامت همه شهروندان بازداشتی فرانسوی در ایران هستند و دولت ایران باید تمامی آنها را در اسرع وقت آزاد کند.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، به‌تازگی خبر داده‌ است که پنج شهروند فرانسوی در ایران بازداشت هستند.

یکی از این افراد، فریبا عادلخواه، پژوهش‌گر ایرانی‌فرانسوی است که در ژوئن ۲۰۱۹ بازداشت و سپس به‌جرم «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده‌بود. خانواده او این اتهامات را به‌شدت رد می‌کند.

بنجامین بریر، یک شهروند فرانسوی دیگر است که در ایران محبوس است. او در ماه مه ۲۰۲۰ بازداشت و به‌اتهام «جاسوسی» به بیش از هشت سال زندان محکوم شد. او‌ نیز اتهاماتش را نپذیرفته‌ است.

همچنین در بهار امسال، سسیل کوهلر، مسئول اتحادیه معلمان فرانسوی و ژاک پاریس، شریک زندگی او که به ایران سفر کرده‌ بودند، به‌اتهام تلاش برای «برانگیختن ناآرامی‌های کارگری در جریان اعتصابات معلمان» بازداشت شدند.

ساعاتی پیش از انتشار بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار توییتی گفت نگرانی جدی خود درباره وضعیت زندان اوین را به اطلاع حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، رسانده است.

آقای بورل افزود گزارش‌ها درباره وضعیت زندان اوین را پیگیری می‌کند.

به گفته او، مقامات ایران مسئول جان تمامی بازداشت‌شدگان از جمله مدافعان حقوق بشر و شهروندان اروپایی هستند و جمهوری اسلامی باید با حداکثر شفافیت عمل کند.

مدت کوتاهی پس از انتشار خبر آتش‌سوزی شنبه‌شب در زندان اوین، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار توییتی گفت: «گزارش‌های زندان اوین را با فوریت دنبال می‌کنیم و با سوئیس به عنوان حافظ منافع ‌خود‌‌ در ایران در تماس هستیم.»

ند پرایس افزود: «ایران مسئولیت کامل امنیت شهروندان ما را که به ناحق بازداشت شده‌اند بر عهده دارد و آنها باید فورا آزاد شوند.»

خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه، اعلام کرده که «۴ نفر» از زندانیان بر اثر «استنشاق دود» ناشی از آتش‌سوزی‌ها کشته و «۶۱ زندانی» نیز زخمی شده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.