جنگ اوکراین؛ تازه‌ترین تحولات – BBC News فارسی

0

[ad_1]

ارتش اوکراین می‌گوید از رودخانه اوسکیل عبور کرده و ساحل شرقی را به دست گرفته‌اند

منبع تصویر، TELEGRAM/A_SHTIRLITZ

توضیح تصویر،

ارتش اوکراین می‌گوید از رودخانه اوسکیل عبور کرده و ساحل شرقی آن را بازپس گرفته است

مقامات اوکراین می‌گویند که یک موشک روسی به منطقه‌ای در فاصله ۳۰۰ متری راکتورهای دومین نیروگاه هسته‌ای این کشور اصابت کرده است.

سازمان ناظر هسته‌ای این کشور گفته است که انفجار در نزدیکی نیروگاه پیوْدِنِوْکراینسک، نیروگاه جنوبی اوکراین، در منطقه میکولایف رخ داد و باعث شکسته شدن شیشه‌ها و قطع موقت برق شد.

این حمله به طور مستقل تایید نشده است، اما این سازمان فیلم مدار بسته این نیروگاه را منتشر کرده است، ارتش اوکراین هم فیلمی را به صورت آنلاین منتشر کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، گفته است این نشان می‌دهد که روسیه تمام جهان را تهدید می‌کند.

در همین حال، تازه‌ترین گزارش‌های حاکی از یک رشته انفجار در شهر دونتسک تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین است.

الکسی کولمزین، شهردار دونتسک مورد حمایت روسیه، گفته است که این انفجارها ۱۳ کشته و شماری زخمی داشته است. او آتشباری «بیرحمانه» نیروهای اوکراینی را مسئول این مرگ‌ومیرها دانست.

مقامات اوکراینی هنوز در این مورد اظهارنظری نکرده‌اند.

منبع تصویر، TELEGRAM/ITSDONETSK

توضیح تصویر،

ویدئوی منتشرشده در فضای مجازی پیامدهای یک انفجار در میدانی در غرب دونتسک را نشان می‌دهد

دونتسک از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل مقامات نیابتی روسیه است. آنها بارها نیروهای اوکراینی را به هدف قرار دادن این شهر متهم کرده‌اند.

در مناطقی از شرق که تحت کنترل جدایی‌طلبان است، به سختی می‌توان گزارش‌ها را به طور مستقل تایید کرد. با این حال، مقامات محلی گفته‌اند که ۹ خمپاره ۱۵۰ میلی‌متری، از سمت روستایی در غرب، به منطقه‌ای در دونتسک شلیک شده است.

دنیس پوشیلین، فرمانده محلی دونتسک، اوکراین را به هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان در یک ایستگاه اتوبوس، یک مغازه و یک بانک متهم کرده است.

اگرچه نیروهای روسی از زمان آغاز تهاجم در ماه فوریه، مناطق جنوبی‌تر منطقه دونتسک را تصرف کرده‌اند، اما برای عقب راندن ارتش اوکراین از حومه شهر با چالش روبرو بوده‌اند.

نیروهای اوکراینی اخیرا حملات متقابلی را در جنوب و همچنین شمال شرق آغاز کرده‌اند، و چشمگیرترین پیشرفت آنها در این ماه در شمال منطقه خارکیف بوده است، که در آن ده‌ها شهر و روستا، ازجمله شهرهای مهم ایزیوم و کوپیانسک، را بازپس گرفته‌اند.

اکنون ارتش این کشور می‌گوید که نیروهایش کرانه شرقی رودخانه اوسکیل را هم بازپس گرفته است؛ منطقه‌ای که به عنوان خط مقدم نیروهای اوکراینی در شمال شرق اوکراین تلقی می‌شود.

ارتش روسیه تقریبا به طور کامل از منطقه خارکیف بیرون رانده شده است، و یکی از فرماندهان منطقه گفته بود که هدف بعدی همسایگی لوهانسک خواهد بود.

ولودیمیر زلنسکی پیشتر گفته بود تا آزادی کل سرزمین‌های اوکراین، این کشور ضدحملاتش برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغال‌شده توسط روسیه را متوقف نخواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی گفته است که ارتش این کشور در حال آمادگی برای حمله بعدی است.

سرهی هایدای، رئیس منطقه لوهانسک، ویدئویی از عبور یک تانک از پل پونتون را به اشتراک گذاشت و گفت که اوکراین اکنون ساحل چپ رودخانه اوسکیل را در کنترل خود دارد. او مدعی شد: «منطقه لوهانسک در همسایگی اینجاست. پایان اشغال دور نیست.»

اگر نیروهای اوکراینی بتوانند جای پای خود را در بخش شرقی رود اوسکیل حفظ کنند، نشان‌دهنده یک پیشرفت قابل‌ ملاحظه خواهد بود.

آقای هایدای گفت که هدف بعدی آزادسازی شهر لیمان است، که در ماه مه به تصرف نیروهای روسی درآمد.

لیمان در جنوب شرقی ایزیوم قرار دارد، جایی که اوکراین چندین گور دسته‌جمعی از ۴۵۰ جسد را کشف کرد.

کشف این گورها باعث شد تا ریاست اتحادیه اروپا، که در حال حاضر در اختیار جمهوری چک است، خواهان تشکیل دادگاهی بین‌المللی درمورد تهاجم روسیه و جنایات جنگی شود.

دولت روسیه بارها هدف قراردادن غیرنظامیان را رد کرده و اوکراین و غرب را به جعل مدارک متهم کرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.