جنگ جهانی سوم؛ اشتباهات هسته‌ای که نزدیک بود موجب آرماگدون شود

0

[ad_1]

  • زاریا گوروت
  • بی‌بی‌سی

خرسی که نزدیک بود کار دست همه دهد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تهدید شاید، اما نه یک تهدید هسته‌ای

نیمه شب ۲۵ اکتبر ۱۹۶۲، کامیونی در ویسکانسین با شتاب در باند فرودگاه حرکت می‌کرد. فقط چند لحظه برای متوقف کردن یک پرواز زمان داشت.

دقایقی قبل، نگهبانی در مرکز هدایت بخش دولوث، در یک نظر شبحی را دیده بود که تلاش می‌کرد از حصار دور تأسیسات بالا برود. به آن شلیک کرد و آژیر خطر را به صدا درآورد، زیرا می‌ترسید که این بخشی از یک حمله گسترده‌تر شوروی باشد. فوراً دزدگیرها در تمام پایگاه‌های هوایی منطقه به صدا درآمدند.

اوضاع با سرعت چشمگيری به وخامت گرايید. در پایگاه هوایی فولک فیلد، یک نفر کلید اشتباه را زد – بنابراین خلبانان به جای هشدار امنیتی استاندارد، صدای آژیر اضطراری را شنیدند که به آنها می‌گفت به سرعت به پرواز درآيند. ناگهان همه به جنب و جوش افتادند و مسلح به سلاح‌های هسته‌ای با شتاب به آسمان پرواز می‌کردند.

دوران اوج بحران موشکی کوبا بود و همه عصبی و هیجان‌زده بودند. یازده روز قبل، یک هواپیمای جاسوسی عکس‌هایی از پرتابگرها، موشک‌ها و کامیون‌های مخفی در کوبا گرفته بود که نشان می‌داد اتحاد شوروی برای حمله به اهدافی در سراسر ایالات متحده بسیج شده است. از آنجایی که جهان خیلی خوب می دانست، تنها یک حمله از طرف هر کدام از کشورها لازم بود تا باعث وخامت پیش‌بینی‌ناپذیر اوضاع شود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.