جهان‌ به سرکوب مرگبار اعتراضات در ایران بی‌درنگ واکنش نشان دهد

0

[ad_1]

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام‌ کرد که سرکوب مرگبار اعتراضاتی که در ایران در پی جان باختن مهسا امینی، صورت می‌گیرد، نیازمند یک اقدام فوری جهانی است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رهبرانی که به‌ نمایندگی از کشور خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حاضر شده‌‌اند، باید از ایجاد یک مکانیسم مستقل تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌الملل حمایت کنند، تا ایران نتواند از مجازات و عواقب اعمالش فرار کند.»

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه از ضرورت یک اقدام فوری در این راستا سخن گفت.

این سازمان اعلام کرد که به‌ تازگی با کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی بیست و دو ساله که در بازداشت پلیس بوده‌ است، حکومت با رگبار گلوله با «معترضان به قتل او» برخورد می‌کند.

بر پایه گزارش عفو بین‌الملل، این شیوه سرکوب تاکنون «هشت» کشته و «صدها» زخمی برجا گذاشته‌است.

در بیانیه این سازمان نوشته‌ شده که بازتاب جهانی خشم و همدلی در مورد جان‌باختن مهسا امینی، باید با گام‌هایی مشخص از سوی جامعه بین‌المللی پی‌گیری شود.

در این مطلب همچنین ذکر شده‌ است که مصونیت از مجازات، به حکومت ایران اجازه داده که «شکنجه‌های گسترده، اعدام‌های فراقانونی و دیگر قتل‌های غیرقانونی توسط مقام‌های ایرانی در پشت دیوارهای زندان» را بی‌وقفه ادامه دهد.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، می‌گوید: تازه‌ترین‌ سرکوب وحشیانه اعتراضات در ایران، در حالی انجام می‌شود که هم‌زمان ابراهیم رئیسی، در سازمان ملل سخنرانی می‌کند.

خانم الطحاوی افزوده که باوجود شواهدی معتبر مبنی بر دست‌داشتن رئیسی در جنایت علیه بشریت، به او در صحنه‌ای بین‌المللی تریبونی داده شده‌است که یادآور تاثیر منفی شکست‌های مکرر کشورهای عضو سازمان ملل در مقابله با مصونیت جمهوری اسلامی ایران‌ از مجازات سنگین جنایتش است.

سازمان عفو بین‌الملل گزارش‌های شاهدان عینی و همچنین تصاویر و فیلم‌های تظاهرات را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرده‌است.

این داده‌ها، شیوه وحشتناک و غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران را با معترضان نشان می‌دهد.

به‌گفته این سازمان، شاهدان عینی گزارش دادند که دست‌کم سه مرد «فریدون محمودی در سقز، استان کردستان؛ فرجاد درویشی در ارومیه، استان آذربایجان غربی؛ و یک مرد ناشناس در کرمانشاه» و همچنین یک زن «مینو مجیدی در کرمانشاه» بر اثر شلیک مستقیم گلوله کشته‌شده‌اند.

هویت چهار قربانی دیگر، رضا لطفی و فواد قدیمی در دهگلان استان کردستان، محسن محمدی در دیواندره استان کردستان و زکریا خیال، پسری شانزده ساله در ارومیه، گزارش شده‌ است.

مدافعان حقوق بشر با استناد به منابع خود، به عفو بین‌الملل گفته‌اند که این افراد توسط نیروهای امنیتی مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند، اما آن‌ها اطلاعاتی بیش‌تر را در مورد انواع مهماتی که مورد استفاده واقع شده، در اختیار ندارند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.