جهان خودرو؛ جیپ چهار مدل جدید معرفی کرد

0

[ad_1]

جیپ اونجر سال آینده در اروپا تولید می‌شود

منبع تصویر، JEEP

توضیح تصویر،

جیپ اونجر سال آینده در اروپا تولید می‌شود

این هفته در جهان خودرو: برنامه تازه جیپ برای ساخت ماشین‌های الکتریکی، رونمایی شاسی‌بلند الکتریکی ارزان شورلت، لغو برنامه بوگاتی برای ساخت یک مدل شاسی‌بلند و سخت شدن کار پورشه برای حضور در مسابقات فرمول یک.

جیپ‌های الکتریکی

جیپ با معرفی چهار مدل جدید اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰ میلادی تمام محصولاتش در اروپا و نیمی از محصولاتش در آمریکا الکتریکی خواهد شد. چهار مدل جدید کارخانه آمریکایی تا سال ۲۰۲۵ به بازار خواهد آمد. 

اولین مدل الکتریکی جیپ، اونجر (Avenger) نام دارد و سال آینده در اروپا تولید خواهد شد. جیپ که عضوی از گروه خودروسازی استیلانتیس است، این ماشین را در کارخانه استیلانتیس در لهستان تولید می‌کند و آن را به چین و دیگر بازارهای جهان صادر خواهد کرد. 

اونجر نسبت به مدل‌‌های دیگر کارخانه ابعاد کوچکتری دارد و با توجه به نیاز خریداران اروپایی طراحی شده است. جیپ می‌گوید که اونجر با هر بار شارژ می‌تواند تا ۴۰۰ کیلومتر حرکت کند و قابلیت‌های حرکتش در جاده‌های ناهموار از همه رقیبان بهتر است.

منبع تصویر، JEEP

منبع تصویر، JEEP

توضیح تصویر،

جیپ ریکان در سال ۲۰۲۴ به بازار خواهد آمد

مدل الکتریکی بعدی جیپ که در سال ۲۰۲۴ به بازار خواهد آمد ریکان (Recon) است. ریکان با الهام از جیپ رانگلر طراحی شده و به گفته کارخانه برای کسانی ساخته می‌شود که می‌خواهند در سکوت در طبیعت رانندگی کنند. جیپ این ماشین را ابتدا در آمریکا عرضه می‌کند و سپس آن را به اروپا و بازارهای دیگر صادر خواهد کرد. 

یکی از مشکلات جیپ برای الکتریکی کردن محصولاتش، نبود زیرساخت کافی برای شارژ باتری‌ در بسیاری از مناطق دورافتاده آمریکا است. جیپ برای حل این مشکل اعلام کرده که در هشتاد نقطه از آمریکا شارژرهایی در مناطق دورافتاده نصب خواهد کرد که از انرژی خورشید نیرو می‌گیرند.

منبع تصویر، JEEP

توضیح تصویر،

جیپ واگونییر الکتریکی با شاسی‌بلندهای لوکس رقابت می‌کند

جیپ در سال ۲۰۲۴ یک شاسی‌بلند الکتریکی دیگر هم به نام واگونییر (Wagoneer) به بازار عرضه خواهد کرد که بیشتر بر نیاز خانواده‌ها و لوکس‌بودن تمرکز دارد. این ماشین رقیبی برای شاسی‌بلندهای لوکس مانند رنج‌روور خواهد بود. جیپ می‌گوید شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت این مدل ۳.۵ ثانیه است و با هر بار شارژ می‌تواند تا ۴۰۰ مایل (۶۴۳ کیلومتر) حرکت کند. 

جیپ می‌خواهد بزرگ‌ترین تولیدکننده شاسی‌بلندهای الکتریکی در جهان باشد. این کارخانه اطلاعاتی درباره چهارمین مدل الکتریکی خود منتشر نکرده، اما می‌گوید این مدل مسیر آینده جیپ را نمایش خواهد کرد.

شاسی‌بلند الکتریکی شورلت

منبع تصویر، CHEVROLET

توضیح تصویر،

قیمت پایه شورلت اکوییناکس سی هزار دلار است

شورلت با امید به افزایش سهمش از بازار ماشین‌های الکتریکی آمریکا، یک شاسی‌بلند الکتریکی به محصولاتش اضافه کرد. این مدل جدید که اکوییناکس ائی‌وی (Equinox EV) نام دارد با قیمت حدود سی هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد.

این دومین تلاش شورلت برای گرفتن سهم از بازار ماشین‌های الکتریکی است. این شرکت پیش از این یک مدل الکتریکی به نام ولت (Volt) در محصولاتش داشت که با وجود قیمت ارزان فروش زیادی نداشت. اما اکوییناکس در بازار پرطرفدار شاسی‌بلندها و با قیمتی ارزان‌تر از رقیبان به بازار عرضه می‌شود و همین باعث شده امید به موفقیتش بیشتر باشد.

منبع تصویر، CHEVROLET

منبع تصویر، CHEVROLET

شورلت یک مدل بنزینی هم از اکوییناکس در محصولاتش دارد، اما مدل الکتریکی و بنزینی تنها در نام مشترک هستند و دو ماشین تفاوت زیادی با هم دارند. ماشین الکتریکی از مدل بنزینی بزرگ‌تر است و می‌توان آن را با یک یا دو موتور الکتریکی سفارش داد. شورلت می‌گوید ارزان‌ترین مدل با هر بار شارژ می‌تواند تا ۲۵۰ مایل (۴۰۲ کیلومتر) حرکت کند. مسافتی که مدل‌های گران‌تر می‌توانند با هر بار شارژ حرکت کنند تا ۳۰۰ مایل (۴۸۳ کیلومتر) افزایش می‌یابد. 

شورلت به زودی مدل الکتریکی بلیزر و یک مدل الکتریکی از وانت سیلورادو هم به بازار عرضه خواهد کرد. این مدل‌ها بخشی از استراتژی جنرال‌موتورز،‌ مالک شورلت است که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ چهل درصد محصولاتش را الکتریکی کند.

توضیح تصویر،

خط

نه به شاسی‌بلند بوگاتی

منبع تصویر، BUGATTI

توضیح تصویر،

بوگاتی با ساخت مدل میسترال موتورهای شانزده سیلندر بنزینی خود را بازنشسته کرد

مدیر جدید بوگاتی می‌گوید این کارخانه در ده سال آینده قرار نیست یک مدل شاسی‌بلند یا الکتریکی داشته باشد و بر ساخت ماشین‌های سوپراسپرت تمرکز خواهد کرد.

برنامه ساخت یک مدل برای رانندگی روزمره ابتدا توسط استفان وینکلمان، مدیر پیشین بوگاتی مطرح شد. او می‌خواست این مدل یک شاسی‌بلند یا یک ماشین چهار در باشد و احتمال الکتریکی بودنش هم مطرح شده بود. همچنین گفته شده بود که بخش‌هایی از این مدل با مدل‌های دیگر در گروه خودروسازی فولکس‌واگن مشترک است. 

فولکس‌واگن اکنون سهم عمده بوگاتی را به ریماک، خودروساز نوپایی در کشور کرواسی فروخته است و به نظر می‌رسد ماته ریماک، مدیر جدید بوگاتی این ایده را کنار گذاشته است. او در مصاحبه با نشریه آلمانی اتوموبیل‌وخه گفته در برنامه ده ساله بوگاتی هیچ مدل شاسی‌بلندی وجود ندارد. مدیر طراحی این شرکت هم در مصاحبه‌ با نشریات بریتانیایی گفته که با حرکت به سمت ساخت یک شاسی‌بلند این خطر وجود دارد که اعتبار و خاص بودن بوگاتی کم شود.

منبع تصویر، BUGATTI

توضیح تصویر،

ماته ریماک مدیر جدید بوگاتی همزمان مالک کارخانه ریماک است که ماشین‌های اسپرت الکتریکی تولید می‌کند

ماته ریماک در مصاحبه‌اش همچنین گفته که بوگاتی فعلا قصد ندارد ماشین الکتریکی تولید کند و در محصولات بوگاتی تا سال ۲۰۳۲ از موتور بنزینی استفاده خواهد شد. بوگاتی به تازگی با عرضه یک مدل روباز به نام میسترال اعلام کرد که موتور شانزده سیلندر خود را بازنشسته می‌کند. قرار است  در مدل جدید کارخانه که سال ۲۰۲۴ می‌آید از قوای محرکه هیبرید استفاده شود.

تصمیم بوگاتی برخلاف مسیری است که اکثر رقیبان این خودروساز فرانسوی در پیش گرفته‌اند. استقبال از ماشین‌های شاسی‌بلند حتی مدیران محافظه‌کار کارخانه‌ای مانند فراری را هم وسوسه کرده تا یک شاسی‌بلند به بازار عرضه کنند. همچنین فشار قوانین حفظ محیط زیست بسیاری از خودروسازان را ناگزیر خواهد کرد تا پایان دهه جاری میلادی تولید محصولات بنزینی را متوقف کنند.

شکست مذاکرات پورشه و ردبول

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پورشه قصد داشت با همکاری با ردبول در مسابقات فرمول یک شرکت کند

پورشه می‌گوید که با وجود شکست مذاکراتش با تیم ردبول، این کارخانه همچنان به دنبال فرصتی برای شرکت در مسابقات فرمول یک است. ردبول و پورشه هفته گذشته اعلام کردند که بر سر نحوه همکاری با یکدیگر به توافق نرسیده و به گفتگو ادامه نخواهند داد. 

رسانه‌ها از قول منابعی که در جریان گفتگوی دو طرف بودند گزارش داده‌اند که پورشه می‌خواست پنجاه درصد تیم ردبول و پنجاه درصد شرکتی که ردبول برای ساخت موتور تاسیس کرده را بخرد، اما ردبول این پیشنهاد را رد کرد. 

خبرگزاری بلومبرگ هم گزارش کرده بود که دو طرف درباره میزان همکاری پورشه با تیم آلفاتوری، تیم دیگر شرکت ردبول در فرمول یک اختلاف داشتند. همچنین دو طرف می‌خواستند نقش اصلی را در انتخاب راننده برای تیم داشته باشند. 

قوانین ساخت موتور برای ماشین‌های مسابقات فرمول یک از سال ۲۰۲۶ تغییر می‌کند. این موتورها قرار است با ترکیبی از الکتریسیته و سوخت‌های غیرفسیلی نیرو بگیرد. آئودی و پورشه، دو عضو گروه خودروسازی فولکس‌واگن می‌خواهند همزمان با اجرای قوانین جدید به مسابقات وارد شوند. 

آئودی به تازگی اعلام کرده که با یکی از تیم‌های فرمول یک به توافق رسیده و به زودی نام این تیم اعلام خواهد شد. پورشه هنوز می‌تواند با یکی دیگر از تیم‌های حاضر در مسابقات به توافق برسد، اما راه ورود این کارخانه به فرمول یک سخت‌تر شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.