جو بایدن در برابر انتقادهای مربوط به سن و سال، از خود دفاع کرد

0

[ad_1]

جو بایدن، رئیس‌جمهور ۸۰ ساله آمریکا که هفته گذشته نامزدی خود را برای یک دوره دیگر ریاست‌جمهوری به‌طور رسمی اعلام کرد، در ضیافت سالانه با خبرنگاران رسانه‌ها در برابر برخی انتقادها در مورد سن و سال خود دفاع کرد.

او گفت که «شما به من می‌گویید پیرمرد، اما من به این می‌گویم باتجربه.» جو بایدن افزود: «می‌توانید ادعا کنید که من عتیقه هستم. من آن را خردمندی می‌دانم.»

او گفت در مقایسه با سن روپرت مرداک (مالک شبکه فاکس‌نیوز و شمار دیگری از رسانه‌های عمده آمریکایی و غربی) احساس می‌کند که هری استایلز است.

جو بایدن در اشاره تلویحی به ۹۲ سال عمر آقای مرداک در قیاس با ۲۹ سال سن هری استایلز، خواننده بریتانیایی، اظهار داشت «شما ممکن است فکر کنید که من روپرت مرداک را دوست ندارم، این درست نیست. چطور می‌توانم کسی را دوست نداشته باشم که به من این احساس را می‌دهد که مانند هری استایلز هستم».

از زمان اعلام نامزدی آقای بایدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر ۲۰۲۴، از میزان محبوبیت او کاسته شده است. در نظرسنجی‌های روزهای اخیر، سن او به عنوان یکی از دلایل کاهش حمایت افکار عمومی تلقی شده است.

جو بایدن در حال حاضر مسن‌ترین رئیس‌جمهوری در کاخ سفید در تاریخ این کشور است. در صورت پیروزی در انتخابات آتی و تکمیل دوره دوم ریاست‌جمهوری او در ۸۶ سالگی این مسند را ترک می‌کند.

تا پیش از این، رونالد ریگان مسن‌ترین رئیس‌جمهور بود که در سن ۷۸ سالگی در پایان هشت سال حضور در کاخ سفید، به زندگی شهروندی خود بازگشت.

دونالد ترامپ که یکی از چند نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری پاییز ۲۰۲۴ است، با وجود فاصله سنی اندک با جو بایدن که سه سال و نیم جوان‌تر است، از زمان اعلام نامزدی آقای بایدن، استهزای رئیس‌جمهور را افزایش داده و در سخنرانی‌های کارزار انتخاباتی خود نمایش‌هایی برای تمسخر رفتار آقای بایدن اجرا می‌کند.

آقای ترامپ در دوران چهار ساله ریاست‌جمهوری خود از شرکت در ضیافت سالانه با خبرنگاران خودداری می‌کرد زیرا روابط پرتنشی با شمار زیادی از رسانه‌های آمریکایی داشت و آن‌ها را نشردهندگان «اخبار جعلی» معرفی می‌نمود.

در ضیافت شنبه‌شب که با حضور دو هزار و ۶۰۰ مهمان برگزار شد و نشستی برای تکریم متمم اول قانون اساسی آمریکا در خصوص آزادی بیان، مطبوعات، اجتماعات صلح‌آمیز و آزادی بیان است، آقای بایدن در ادامه شوخی‌هایش با سن خود گفت که نویسنده متمم قانون اساسی «دوست نزدیک خودم» بود.

او گفت «من به متمم اول قانون اساسی ایمان دارم، نه به این دلیل که دوست خوبم جیمی مدیسون آن را نوشت».

اشاره او به جیمز مدیسون، چهارمین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا و از شخصیت‌های موسوم به «پدران بنیان‌گذار آمریکا» بود که هشت سال تا سال ۱۸۱۷ میلادی رئیس‌جمهور بود و در سال ۱۸۳۶ میلادی درگذشت.

روی وود، کمدین برنامه تلویزیونی دیلی‌شو و مجری برنامه ضیافت شنبه‌شب، در آغاز سخنانش با کنایه به سن جو بایدن گفت: «مردم در فرانسه در دوره اخیر درگیر تظاهرات گسترده در اعتراض به افزایش سن بازنشستگی به ۶۴ سال بودند، اینجا پیرمرد ۸۰ ساله به ما التماس می‌کند که شغلی برای چهار سال دیگر برای خود دست و پا کند.»

جو بایدن اما در طعنه به شبکه فاکس‌نیوز گفت گزارشگران این شبکه به ضیافت آمده‌اند زیرا بعد از محکومیت این شبکه به پرداخت غرامتی کلان «نمی‌توانند از رفتن به جایی که غذای مجانی می‌دهد، چشم بپوشند».

شبکه فاکس‌نیوز به‌تازگی ناچار به پرداخت ۷۸۷.۵ میلیون دلار به شرکت دومینیون، مجری انتخابات، به‌دلیل انتشار «اکاذیب» در خصوص نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ شد. حکم دادگاه تعیین کرد که فاکس‌نیوز در متهم کردن شرکت دومینیون به تقلب آرا به سود جو بایدن، خطاکار است.

اما جو بایدن به شوخی گفت با یک رئیس‌جمهور روبه‌رو هستید که «رشوه گرفته» زیرا مجری برنامه قول داده به من ۱۰ دلار بدهد اگر سخنرانی‌ام را زیر ۱۰ دقیقه به پایان برسانم.

آقای بایدن با این گفته به دونالد ترامپ نیز که متهم به پرداخت رشوه به یک هنرپیشه فیلم‌های جنسی بزرگسالان است، طعنه می‌زد.

او در کنایه به شکایت شرکت دیسنی‌ورلد از رون دِسانتیس، نامزد دیگر جمهوری‌خواهان که در جایگاه فرماندار فلوریدا در فعالیت پارک دیسنی در این ایالت محدودیت ایجاد کرده، گفت «میکی‌ماوس» هم در طرح شکایت از رون دسانتیس دست خود را جلو انداخته است.

با وجود ابراز برخی نگرانی‌ها در میان مقامات حزب دموکرات نسبت به تأثیر سن آقای بایدن بر رأی‌دهندگان، در یک رویه سنتی این کشور، یک رئیس‌جمهور مستقر در کاخ سفید که پس از چهار سال خواهان ادامه ریاست‌جمهوری در یک دوره دیگر می‌شود، معمولاً در حزب خود با رقابت داخلی روبه‌رو نیست.

رابرت اف. کندیِ پسر، عضو حزب دموکرات که علاقه خود را به نامزدی این حزب ابراز کرده، گفته است که سن جو بایدن عامل تعیین‌کننده در محدودیت او نیست بلکه باید به توان ذهنی توجه کرد.

با وجود برخی نظرسنجی‌های حاکی از برتری دونالد ترامپ در سطح ملی، در نظرسنجی‌های دیگری آقای بایدن با تجربه حدود نیم قرن کار سیاسی برتری دارد به‌ویژه آن‌که آقای ترامپ نخستین رئیس‌جمهور پیشین این کشور است که به پای میز محاکمه آورده شده است.

هر چند محاکمه دونالد ترامپ ممکن است تا مدتی بعد از انتخابات بعدی ادامه یابد، اما او گفته است نسبت به پیروزی داخلی در حزب خود و سپس در انتخابات کشوری، «اطمینان» دارد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.