جو بایدن می‌گوید در سال ۲۰۲۴ بار دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌شود

0

[ad_1]

جو بایدن روز دوشنبه ۲۱ فروردین اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا دوباره نامزد شود.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در آستانه مراسم سنتی عید پاک در کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی افزود که هنوز آماده اعلام رسمی تصمیم خود نیست.

آقای بایدن اولین شخصیت دموکرات است که از قصد خود برای نامزدی انتخابات سال آینده سخن گفته است. سایر چهره‌های این حزب هنوز تمایل خود را برای نامزدی اعلام نکرده‌اند.

دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از اوایل سال ۲۰۲۴ در انتخابات درون حزبی در هر یک از ایالات مختلف نامزد خود را اعلام می‌کنند. این روند تا حدود میانه تابستان و اعلام نهایی نامزدهای هر یک از دو حزب ادامه خواهد یافت.

اما بر اساس یک سنت سیاسی در آمریکا، رئیس‌جمهور مستقر معمولا از رقابت درون حزبی برای کسب نامزدی رسمی معاف می‌شود، مگر این‌که در میان هم‌حزبی‌های او اختلافات شدیدی بر سر نامزدی وی بروز کند.

هنوز معلوم نیست که سیاستمداران ارشد و بانفوذ حزب دموکرات، به‌ویژه سناتورهایی که کنترل مجلس سنا را در دست دارند، تا چه حد به موفقیت آقای بایدن در انتخابات پاییز سال ۲۰۲۴ امید بسته‌اند و از او حمایت می‌کنند.

جو بایدن در حالی از قصد خود برای ادامه مقام ریاست‌جمهوری سخن گفته است که هم اکنون ۸۰ سال بوده و مسن‌ترین رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۳۴ ساله آمریکا محسوب می‌شود.

اگر او نامزدی خود را رسمی کند و برنده انتخابات شود، در ۸۲ سالگی بار دیگر در این مقام ابقا خواهد شد و دوره او تا ۸۶ سالگی‌اش ادامه خواهد یافت.

یک نظرسنجی تازه که در ماه مارس انجام شد نشان داد که میزان محبوبیت جو بایدن در آمریکا ۳۸ درصد است که نسبت به ماه قبل از آن هفت درصد کمتر بود.

هرچند پزشکان کاخ سفید سلامت جسمانی رئیس‌جمهور را خوب توصیف کرده و می‌گویند او هیچ مشکل فیزیکی ندارد، اما جمهوری‌خواهان مدعی‌اند که آقای بایدن ضعیف بوده و دچار «حواس‌پرتی» است.

دونالد ترامپ، یکی از نامزدهای اصلی جمهوری‌خواهان، که هفته گذشته کیفرخواستی در ۳۴ بند علیه او در یک دادگاه نیویورک صادر شد، بارها آقای بایدن و دولت دموکرات او را «ابله‌ترینِ احمق‌ها» که «به طور هدفمند در حال نابودی آمریکا هستند»، توصیف کرده است.

با این حال، دونالد ترامپ که تنها سه سال‌ونیم با جو بایدن تفاوت سنی دارد، در زمان انتخابات پاییز سال آینده ۷۸ ساله خواهد بود و در صورت پیروزی، هم نام خود را به عنوان اولین رئیس‌جمهور پیشین که محاکمه شده است ثبت می‌کند و هم عنوان مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده را به خود اختصاص خواهد داد.

رونالد ریگان که تا پیش از این مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا بود، در ۷۰ سالگی وارد کاخ سفید شد و این پست را در ۷۸ سالگی تحویل داد.

دونالد ترامپ از مدتی پیش از ارائه کیفرخواست، کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرده و در سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش، وضع اقتصاد در چهار سال ریاست‌جمهوری‌ خود را بسیار بهتر از دوران رهبری آقای بایدن عنوان کرده است.

او همچنین گفته است که اگر حزب دموکرات «انتخابات را ندزدیده بود»، روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد.

در صورتی که محاکمه آقای ترامپ در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه یابد، قانونی وجود ندارد که او را از ورود به کاخ سفید منع کند.

در میان جمهوری‌خواهان، سه شخصیت دیگر نیز برای نامزدی درون حزبی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا اعلام آمادگی کرده‌اند.

نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، حدود دو ماه پیش با بیان این‌که «زمان برای نسل تازه رهبران فرا رسیده»، نامزدی خود را اعلام کرد.

نظرسنجی صورت گرفته از سوی خبرگزاری رویترز در هفته گذشته حاکی بود که ۴۸ درصد از شهروندان آمریکایی که به سود جمهوری‌خواهان رأی می‎‌دهند، خواهان اعلام نامزدی نهایی دونالد ترامپ از سوی حزب هستند، و ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا، تنها از حمایت ۱۹ درصدی هم‌حزبی‌های خود برخوردار است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.