حمایت از توماج صالحی و سایر دستگیرشدگان بسیار مهم است

0

[ad_1]

هم‌زمان با ادامه اعتراضات سراسری در ایران، تعدادی از هنرمندان موسیقی اعتراضی مانند توماج صالحی به دلیل حمایت از جنبش آزادی‌خواهی مردم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده، و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

عرفان، رپ‌خوان ایرانی که با آثار سیاسی‌ و اجتماعی خود از محبوبیت زیادی برخوردار است، در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره ویژگی‌های کنونی موسیقی اعتراضی ایران توضیحاتی داد.

به عقیده او حمایت هنرمندان از جنبش مردمی اخیر در ایران را باید از دو منظر بررسی کرد. به گفته عرفان، هنرمندان پلتفرمی دارند که با استفاده از آن می‌توانند احساس همبستگی ایجاد کنند، و به آگاهی‌رسانی، یا انتشار خبرهای مورد نیاز جامعه بپردازند.

او در ادامه می‌افزاید که از طرفی باید در نظر داشت که هنر همواره نقش مهمی در تمامی جنبش‌ها داشته است، به ویژه موسیقی که دنیای امروز به سهولت در دسترس قرار می‌گیرد و به سرعت شنیده می‌شود.

به گفته این رپ‌خوان جوان، موسیقی اعتراضی به ما یادآور می‌شود که دردهای مشترکی داریم و از نظر احساسی جامعه را بیدار می‌کند.

عرفان با اشاره به انتشار آهنگ‌های متنوعی مانند «برای» ساخته شروین حاجی‌پور در دوره کنونی، می‌گوید که این نمونه موفقی از موسیقی اعتراضی است، چرا که شنونده به خوبی آن را حس می‌کند و با چنین اثری رابطه برقرار می‌کند، و این همان ایجاد همبستگی و یکی بودن است.

شروین حاجی پور - برای

شروین حاجی پور – برای

به گفته عرفان، آثار موسیقی اعتراضی کنونی نسبت به گذشته بسیار صریح، شفاف، مستقیم، و رُک است، و شاهد انتشار آهنگ‌های بیشتری هستیم.

عرفان در ادامه می‌افزاید که در سال‌های اخیر، فقط تعداد محدودی از هنرمندان ایرانی در زمینه تولید آثار سیاسی و اجتماعی فعال بوده‌اند، و سایرین به دلیل نگرانی‌ از عواقب انتشار چنین آهنگ‌هایی سکوت می‌کردند، ولی این بار شرایط متفاوت است و خواننده‌های زیادی وارد صحنه شدند.

به گفته این رپ‌خوان جوان، این بار مردم شجاع‌تر شدند و هنرمندان نیز به‌عنوان بخشی از این جریان با انگیزه‌ و انرژی بیشتری وارد میدان شدند.

او در ادامه می‌افزاید که البته باید درنظر داشت که امروز اکثر هنرمندان به این نتیجه رسیده‌اند که نقش و وظیفه مهمی در جامعه دارند و باید همراه مردم باشند، و با انتشار آهنگ‌های اعتراضی، مخالفت خود را با این حکومت نشان دهند.

به عقیده عرفان، دستگیری هنرمندانی مانند توماج صالحی تأثیری در توقف این جنبش مردمی نداشته است و شاهد ادامه و گسترش تظاهرات در نقاط مختلف ایران با حضور جمعیت بیشتری هستیم.

او تأکید می‌کند که این دستگیری‌ها نشان می‌دهد که این حکومت چه وحشتی از هنرمندان تأثیرگذاری مانند توماج صالحی دارد، و می‌خواهد با سرکوب، دستگیری، و قتل معترضان، ترس و وحشت ایجاد کند، ولی این جریان اعتراضی خاموش نمی‌شود و باید مبارزه را ادامه داد.

به گفته عرفان، حمایت از توماج صالحی، و تمامی بازداشت‌شدگان بسیار مهم است و باید در این زمینه در سراسر جهان اطلاع‌رسانی کرد، چرا که این حکومت در سکوت خبری راحتتر شکنجه می‌کند، یا افراد ناشناس و گمنام را بیشتر مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

این رپ‌خوان جوان با اشاره به اینکه خوشبختانه امروز همه پیگیر وضعیت دستگیرشدگان هستد، می‌گوید البته افراد زیادی هستند که مانند توماج صالحی به آنها پرداخته نشده است و کسی از بازداشت آنها خبر ندارد.

او در پایان تأکید می‌کند که وظیفه ما است تا درباره این افراد نیز صحبت کنیم، و در حد ممکن اطلاع رسانی شود تا جهانیان صدای این جوانان را بشنود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.