حمایت بیش از هزار سینماگر فرانسوی از اعتراضات ایران؛ امین حیایی به مقامات: از روز جزا بترسید

0

[ad_1]

حمایت‌های چهره‌های سرشناس هنری و ورزشی ایران و جهان از اعتراضات سراسری ادامه دارد و در تازه‌ترین رویدادها، شمار قابل توجهی از سینماگران فرانسه از این حرکت مردمی پشتیبانی کردند.

به گزارش وب‌سایت ورایتی، بیش از یک‌هزار سینماگر فرانسوی، از جمله ژولیت بینوش، ژاک اودیار، لئا سیدو، ماریون کوتیار، ایزابل هوپر، آلیس دیوپ، میشل آزاناویسوس، و جولیا دوکورنو در بیانیه‌ای سرگشاده از زنان ایرانی و اعتراض‌های مدنی به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت حمایت کردند.

این چهره‌های سرشناس سینمای فرانسه در بیانیه مذکور که روز سه‌شنبه ۱۲ مهر منتشر شده، با تأکید بر شعار «زن، زندگی، آزادی» جان باختن مهسا امینی را نتیجه «خشونت جنایت‌کارانه رژیم ایران» خواندند که موجب «اعتراض در سراسر ایران، از جمله در تهران، اصفهان، یزد و در شهرهای سراسر جهان از جمله پاریس، استانبول و لس‌آنجلس شده است.»

در این بیانیه با اشاره به گزارش سازمان عفو بین الملل مبنی بر استفاده مقامات حکومت ایران از تجهیزات مرگبار علیه معترضان، تأکید کردند که تا ۳۰ سپتامبر، بیش از ۵۲ تن در ایران کشته شده‌اند.

از دیگر چهره‌های شناخته شده که این بیانیه را امضا کرده‌اند می‌توان به اردوان صفایی، مرجان ساتراپی، آلیس وینوکور، ربکا زلوتوسکی، امانوئل برکو، کاترین کورسینی، اوا هوسون، نیکلاس بدوس، برتراند برنلو، دنی بون، رابین کامپیلو، لوران کانته، و گراند میشل گوندری اشاره کرد.

  • پیام بهروز وثوقی

بهروز وثوقی، بازیگر پیش‌کسوت و شناخته شده سینمای ایران، در پیامی که روز سه‌شنبه پس از برخاستن از بستر بیماری کرونا منتشر کرده، با بیان «همدلی همیشگی» خود به ایرانیان، افزوده است: «امروز همگی «عزادار دانش‌آموزان، دانشجویان، زاهدان، کردستان، تبریز و ایران و همه ایرانمان هستیم.»

او تأکید کرده است:: «بعد از ۴۳ ساله بالاخره همگی یک صدا شدیم. امروز باید صدای فرزندانمان باشیم. صدای مهساها، نداها، نیکاها، حدیث‌ها، سیاوش‌ها و …
آقای وثوقی همچنین گفته است: «ایمان دارم که با این یک‌صدایی ریشه ظلم و ستم را برای همیشه از ایرانمان قطع خواهیم کرد.»

  • پیام مرتضی برجسته

همچنین مرتضی برجسته، خواننده سرشناس نیز با بیان این که «آرزو می‌کنم به‌زودی دست‌هایمان را در دست هم بگذاریم، در پیامی به جوانان ایرانی تأکید کرد: «ما انعکاس صدای شما هستیم؛ وطنی بسازیم که نفس کشیدن با زور اسلحه نباشد.»

او دختران و پسرانی را که به خیابان‌ها آمده‌اند و «جانشان را کف دستشان گذاشته‌اند، «قهرمان و پهلوان» نامید که می‌خواهند «فصل تازه‌ای که نوید آزادی را برای مردم ایران به ارمغان بیاورد.»

  • آهنگ جدید مهدی یراحی

مهدی یراحی، خواننده شناخته‌شده اهل خوزستان، روز سه‌شنبه ترانه‌ای را با اقتباس از شعار «زن، زندگی، آزادی» در حمایت از اعتراضات سراسری ایران منتشر کرد که در آن با اشاره به کشته شدن مهسا امینی تحت بازداشت، گفته است: «به نام تو، که اسم رمز ماست، شب مهسا، طلوع صد نداست، بخوان که شهر سرود زن شود؛ که این وطن وطن شود.»

  • وطن، موزیک تازه حسین بهاربین

همچنین حسین بهاربین، خواننده، موزیک ویدئویی در حمایت از اعتراضات سراسری ایران به نام «وطن» با شعر سیاوش کسرایی منتشر کرده است.

امین حیایی، بازیگر، با حمایت از اعتراضات سراسری ایران در اینستاگرام نوشت: «تاریخ ثابت کرده که نه ظلم پایدار می‌ماند نه ظالم؛ و نه آن که مدافع ظالم است و یا در مقابل ظلم سکوت می‌کند.»

این چهره فرهنگی شناخته شده، با انتشار نقشه‌ای سیاه از ایران اضافه کرد: «جواب فريادهاى نوجوانان و جوانان و مردم نااميد از آينده كشور را با گلوله پاسخ می‌دهيد؟! بترسید از روز جزا که بسیار نزدیک است!»

  • علی کریمی و آرزوی فیلتر شدن فقر

علی کریمی، ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران نیز با اشاره تلویحی به محدودسازی اینترنت و افزایش سانسور در ایران، در اینستاگرام پیامی منتشر کرد و نوشت: «کاش فقر را فیلتر می‌کردید. شرمندگی پدر پیش بچه‌هایش را فیلتر می‌کردید. کاش اشک یتیم فیلتر می‌شد. کاش بیکاری جوان‌های تحصیل‌کرده، کاش اعتیاد فیلتر می‌شود.«

او اضافه کرد: «کاش مهاجرت نخبه‌ها، مهاجرت قهرمانانمان فیلتر می‌شد. کاش اختلاس و رانت‌بازی فیلتر می‌شد.»

  • همه تیم پرسپولیس به‌جز ترابی

روز دوشنبه تمامی بازیکنان تیم پرسپولیس «به جز مهدی ترابی» به نشان اعتراض به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت، با دستبند سیاه به زمین رفته بودند، روزنامه گل نوشت، ترابی لباسی با تصویر پلیس به تن کرده بود و می‌خواست بعد از زدن گل آن را به نمایش بگذارد، اما «پنالتی را از دست داد و موفق نشد.»

بنا بر این گزارش، اعضای تیم پرسپولیس به جز ترابی، در پی موضع‌گیری در حمایت از اعتراضات سراسری و همچنین حسین ماهینی، فوتبالیست بازداشت‌شده، «تهدید شده‌اند.»

ادامه حمایت چهره‌های فرهنگی و ورزشی از اعتراضات سراسری در حالی است که تهدیدها و فشارهای مقامات جمهوری اسلامی بر آنها ادامه دارد.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه ۱۲ مهر گزارش داد که علی کریمی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران، به دلیل آن چه «هم‌صدایی با دشمن و تشویق به اغتشاش» عنوان شده، تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.

این خبرگزاری همچنین در گزارشی دیگر با انتشار عکس علی کریمی و حسین ماهینی، دو فوتبالیست پیشکسوت تیم پرسپولیس، و محمود شهریاری مجری پیشین تلویزیون، نوشت: «تشویق به اغتشاش جرم مشترک سلبریتی‌هایی است که نمک خوردند و نمکدان شکستند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.