حملات پهپادی روسیه؛ ایران ارسال پهپاد برای حمله به اوکراین را تکذیب کرد

0

[ad_1]

روسیه بار دیگر با پهپادهای انتحاری پایتخت و چند شهر اوکراین را هدف قرار داد.

به گزارش رویترز، در حملات هوایی بامداد دوشنبه ۲۵ مهر ماه که برای دومین بار در یک هفته زیرساختهای شهرهای اوکراین را هدف قرار دادند، دستکم سه نفر در آپارتمانی در مرکز کی‌یف جان باختند. به گفته شهردار کی‌یف، یکی از کشته شدگان یک زن باردار بود. وزیر کشور اوکراین گفته که در شهرهای دیگر نیز شماری از غیرنظامیان جان خود را از دست داده اند، اما شمار دقیق قربانیان مشخص نیست.

اوکراین میگوید حملات روز دوشنبه با استفاده از پهپادهای انتحاری ساخت ایران انجام گرفته، که به محض اصابت به هدف منفجر میشوند. وزیر دفاع روسیه بدون اشاره به پهپادهای ساخت ایران گفته که حملات «گسترده» علیه هدفهای نظامی و زیرساختهای انرژی اوکراین را با استفاده از سلاحهای هدایت شونده با دقت بالا انجام داده است.

ایران امروز خبر استفاده از پهپادهای آن کشور در جنگ روسیه علیه اوکراین را تکذیب کرد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در کنفرانس خبری هفتگی گفت: «خبرهای مربوط به تأمین پهپادهای ایرانی به روسیه با هدفهای سیاسی توسط منابع غربی منتشر شده است. ما تسلیحاتی در اختیار هیچیک از دو کشور درگیر جنگ قرار نداده ایم.»

این در حالی است که روز چهارشنبه گذشته، «مرکز مقاومت اوکراین» به احتمال حضور پرسنل وابسته به سپاه پاسداران در مناطق اشغالی اوکراین برای آموزش دادن نحوه کار با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران به نیروهای روسی اشاره کرده بود.

مرکز مقاومت اوکراین – که زیر نظر وزارت دفاع اوکراین فعالیت میکند – گزارش داده بود که «ایرانیها در مناطقی که روسها در زمان اشغال تصرف کردهاند، مستقر شده اند. آنها روش کار با پهپادهای انتحاری را به روسها اموزش میدهند و مستقیماً روند پرتاب پهپادها به سوی اهداف غیرنظامی اوکراینی، از جمله حمله به میکلایف و اودسا، را زیر نظر دارند.»

پهپادهای نظامی شاهد-۱۳۶ ساخت ایران که روسیه دستکم از ماه اوت (مرداد) از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده میکند «کُند هستند و در ارتفاع پایین پرواز میکنند و به همین خاطر، به سادگی با پدافند هوایی متعارف قابل هدفگیری هستند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.