حمله انتحاری به وزارت خارجه طالبان؛ بین ۵ تا ۲۰ کشته و ده‌ها زخمی گزارش شده است

0

[ad_1]

انفجار کابل

منبع تصویر، Getty Images

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل گفته که در نتیجه انفجار امروز در خیابان وزارت خارجه در این شهر «۵ غیرنظامی» کشته و شماری دیگر زخمی شده‌اند اما برخی از مقامات تعداد کشته‌شدگان را بیشتر خوانده‌اند.
خبرگزاری رویترز از یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان نقل کرده که در انفجار ۲۰ نفر کشته شدند. او گفته که مهاجم انتحاری قصد داشته وارد وزارت خارجه شود اما ناکام ماند.
همچنین شفاخانه ایمرجنسی در کابل اعلام کرده که در نتیجه این انفجار ۴۰ نفر زخمی به این شفاخانه آورده شده است. استفانو سوزا، رئیس ایمرجنسی در افغانستان گفته: «این اولین حمله با قربانی دسته جمعی در سال ۲۰۲۳ است، اما مطمئناً یکی از حملاتی است که از ابتدای سال ۲۰۲۲ بیشترین زخمی را داشته است. به حدی که ما تخت‌هایی را در آشپزخانه‌ها و سالن غذاخوری نیز برپا کرده‌ا‌‌یم.»
عکسی که از محل انفجار توسط منابع رسمی تایید شده است، حداقل ۹ کشته یا زخمی را نشان می‌دهد که در خارج از وزارتخانه افتیده‌اند.
این انفجار حدود ساعت ۴ بعد از ظهر رخ داد. هیچ گروهی بلافاصله مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.
مهاجر فراهی، معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «قرار بود امروز یک هیات چینی در وزارت امور خارجه حضور داشته باشد، اما نمی دانیم که در زمان انفجار حضور داشتند یا خیر».

منبع تصویر، Getty Images

حکومت تحت کنترل طالبان با شورش روبه افزایش داعش مواجه شده است. شبه‌نظامیانی که تا حالا سفارت‌های روسیه، پاکستان و هتلی را که از تجار چینی در کابل پذیرایی می‌کرد، هدف قرار دادند.
این انفجار در یک ساعت شلوغ از روز در منطقه‌ای به شدت حفاظت‌شده روی داده که توسط ایست‌های بازرسی در خیابانی که چندین وزارتخانه در آن قرار دارد، احاطه شده است.
برخی از کشورها از جمله ترکیه و چین در این منطقه سفارت دارند. هیچ کشوری تا کنون حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.

چهار نفر در حمله به مسجدی در محوطه وزارت داخله/کشور در کابل در ماه اکتبر کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند و بازماندگان این انفجار گزارش دادند که این حمله نیز از سوی یک بمبگذار انتحاری صورت گرفت. دو کارمند سفارت روسیه در یک بمب گذاری انتحاری دیگر در جلوی ساختمان سفارت در ماه سپتامبر در حمله دیگری که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، کشته شدند.
صدها نفر، از جمله اعضای جوامع اقلیت افغانستان، در دیگر حملات پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان کشته و زخمی شده‌اند. مسوولیت این حملات را داعش به عهده گرفت.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.