خانواده سلطنتی بریتانیا: اعضای این خاندان کیستند و پادشاه چه وظایفی دارد؟

0

[ad_1]

ملکه

منبع تصویر، Getty Images

پادشاه چارلز سوم پس از درگذشت مادرش ملکه الیزابت دوم در ۹۶ سالگی در قلعه بالمورال، جانشین او شد.

اوایل امسال، ملکه جشن پلاتینیوم (جشن هفتادسالگی) حکمرانی‌اش را برگزار کرد و طويل‌العهدترین فرمانروای بریتانیا شد.

اکنون چه اتفاقی می‌افتد؟

در لحظه مرگ ملکه، تاج و تخت بلافاصله به وارث او، چارلز، شاهزاده سابق ولز منتقل شد.

انتظار می‌رود که چارلز در روز شنبه در کاخ سنت جیمز لندن، در برابر نهادی تشریفاتی به نام شورای جلوس، شورای انتقال سلطنت رسماً به عنوان پادشاه معرفی شود.

پادشاه چه می‌کند؟

پادشاه رئیس دولت بریتانیا است. با این حال، قدرت‌های او نمادین و تشریفاتی است و از نظر سیاسی بی‌طرف باقی می‌ماند.

او هر روز در جعبه چرمینه سرخ‌رنگی پیام‌هایی از دولت دریافت می‌کند از قبیل توضیحاتی پیش از جلسات مهم یا اسنادی که نیازمند امضای او هستند.

نخست وزیر معمولاً روز چهارشنبه در کاخ باکینگهام با پادشاه دیدار خواهد کرد تا او را در مورد مسائل دولتی در جریان بگذارد.

این جلسات کاملا خصوصی است و هیچ گزارش رسمی از آنچه گفته می‌شود وجود ندارد.

پادشاه وظایفی پارلمانی نیز دارد:

  • منصوب کردن دولت – رهبر حزبی که در انتخابات سراسری پیروز می‌شود معمولاً به کاخ باکینگهام فراخوانده می‌شود، و در آنجا رسماً برای تشکیل دولت از او دعوت می‌شود. پادشاه همچنین به طور رسمی دولت را قبل از انتخابات عمومی منحل می‌کند
  • بازگشایی رسمی پارلمان و سخنرانی پادشاه – پادشاه سال کاری پارلمان را با مراسم بازگشایی رسمی آغاز خواهد کرد. او در حالی که در مجلس اعیان بر تخت نشسته است برنامه‌های دولت را در یک سخنرانی بیان خواهد کرد
  • توشیح ملوکانه – هنگامی که قانونی در پارلمان تصویب می‌شود، برای تبدیل شدن به قانون باید به طور رسمی توسط پادشاه تأیید شود. آخرین باری که توشیح ملوکانه رد شد در سال ۱۷۰۸ بود

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ملکه و شاهزاده سابق ولز در بازگشایی رسمی پارلمان در سال ۲۰۱۹

علاوه بر این، پادشاه میزبان سران کشورها خواهد بود و با سفرای خارجی و مأموران عالی رتبه دولتی مستقر در بریتانیا دیدار خواهد کرد. او معمولاً مراسم سالانه یادبود را در ماه نوامبر در گور نمادین لندن رهبری خواهد کرد.

پادشاه جدید رئیس کشورهای مشترک‌المنافع، انجمنی متشکل از ۵۶ کشور مستقل با ۲.۴ ميلیارد نفر جمعیت است. در ۱۴ کشور از این کشورها، که سرزمین‌های مشترک‌المنافع نام دارند، پادشاه رئیس حکومت است.

اما از زمانی که باربادوس در سال ۲۰۲۱ جمهوری شد، تعدادی دیگر از قلمروهای مشترک‌المنافع کارائیب اعلام کرده‌اند که ممکن است همین کار را انجام دهند.

تصویر پادشاه چارلز سوم جایگزین تصویر مادرش در تمبرهای جدید پست سلطنتی و اسکناس‌های بانک انگلستان خواهد شد و عبارت داخل پاسپورت‌های جدید بریتانیا به اعلی‌حضرت به‌روزرسانی خواهد شد.

سرود ملی به «خدا نگهدار شاه باد» تغییر خواهد کرد.

ساز و کار جانشینی چگونه است؟

ترتیب جانشینی مشخص می‌کند که کدام یک از اعضای خانواده سلطنتی در زمان مرگ یا کناره‌گیری یکی از اعضای خانواده سلطنتی به مقام سلطنت می‌رسند. اولین نفر در این صف – وارث تاج و تخت – فرزند ارشد پادشاه است.

چارلز، به عنوان اولین فرزند ملکه الیزابت، با مرگ مادرش پادشاه شد و همسرش کامیلا «ملکه همسر» شد.

قوانین جانشینی سلطنتی در سال ۲۰۱۳ اصلاح شد تا اطمینان حاصل شود که پسران دیگر بر خواهران بزرگترشان ارجحیت نداشته باشند.

وارث پادشاه چارلز، پسر ارشد او، شاهزاده ویلیام است که لقب دوک کورنوال را از پدرش به ارث برده است. با این حال، او به طور خودکار شاهزاده ولز نخواهد شد – این لقب باید توسط پادشاه به او اعطا شود.

شاهزاده جورج، فرزند ارشد شاهزاده ویلیام، در ردیف دوم تاج و تخت قرار دارد و دختر بزرگش، پرنسس شارلوت، در ردیف سوم است.

در تاج‌گذاری چه اتفاقی می‌افتد؟

تاج‌گذاری مراسمی است که در آن پادشاه رسماً تاج سلطنت را بر سر می‌گذارد. این مراسم پس از یک دوره سوگواری برای فرمانروای قبلی انجام می‌شود.

الیزابت دوم در ۶ فوریه ۱۹۵۲ پس از مرگ پدرش، پادشاه جورج ششم، ملکه شد، اما تا ۲ ژوئن ۱۹۵۳ تاج‌گذاری نکرد.

هنوز مشخص نیست که تاج‌گذاری چارلز چه زمانی برگزار می‌شود.

مراسم تاج‌گذاری ملکه الیزابت اولین مراسمی بود که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد و بیش از ۲۰ میلیون نفر آن را تماشا کردند.

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

ملکه سی و نهمین حاکمی بود که در کلیسای وست‌مینستر تاج‌گذاری کرد

در ۹۰۰ سال گذشته، تشریفات تاج‌گذاری در کلیسای وست‌مينستر انجام شده است – ويلیامِ فاتح نخستین پادشاهی بود که در آن‌جا تاج‌گذاری کرد و چارلز چهلمین پادشاهی است که در این محل تاج به سر خواهد نهاد.

اين تشریفاتی دینی در سنت کلیسای آنگلیکن (کلیسای رسمی انگلستان) است که اسقف اعظم کانتربری آن را انجام می‌دهد.

پادشاه با «روغن مقدس» مسح می‌شود و گوی و عصا را دریافت می‌کند که نماد سلطنت است. در نقطه اوج مراسم، اسقف اعظم کانتربری تاج سنت ادوارد را بر سر چارلز می‌نهد – که تاجی از طلای خالص است که قدمت‌اش به سال ۱۶۶۱ می‌رسد.

این تاج، قطعه اصلی جواهرات برج لندن است و پادشاهان تنها در زمان تاج‌گذاری آن را به سر می‌گذارند.

بر خلاف عروسی‌های سلطنتی، تاج‌گذاری يک مناسبت حکومتی است – دولت هزینه‌اش را می‌پردازد و در نهایت دولت فهرست میهمانان را مشخص می‌کند.

اعضای دیگر خانواده سلطنتی چه کسانی هستند؟

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

اعضای خانواده سلطنتی تولد رسمی ملکه را در کاخ باکینگهام در سال ۲۰۱۹ جشن گرفتند

  • دوک کورنوال و کمبریج (شاهزاده ویلیام) پسر ارشد پادشاه چارلز و همسر اولش، دایانا، پرنسس ولز است. او با دوشس کورنوال و کمبریج (کاترین) ازدواج کرده است. آنها سه فرزند دارند: شاهزاده جورج، شاهدخت شارلوت و شاهزاده لوئی
  • شاهدخت سلطنتی (شاهدخت آن) دومین فرزند و تنها دختر ملکه است. او با دریاسالار تیموتی لارنس ازدواج کرده است. او از همسر اولش، کاپیتان مارک فیلیپس، دو فرزند دارد: پیتر فیلیپس و زارا تیندال
  • ارل وِسِکس (شاهزاده ادوارد) کوچکترین فرزند ملکه است. او با کنتس وِسِکس (سوفی ریس-جونز) ازدواج کرده است. آنها دو فرزند دارند: لوئیز و جیمز مونت‌باتن-ویندزور
  • دوک یورک (شاهزاده اندرو) دومین پسر ملکه است. او از همسر سابقش دوشس یورک (سارا فرگوسن) دو دختر دارد: شاهدخت بئاتریس و شاهدخت یوژنی. شاهزاده اندرو در سال ۲۰۱۹ پس از یک مصاحبه جنجالی با بی‌بی‌سی درباره اتهامات مربوط به تعرض جنسی به ویرجینیا جوفری از سمت خود کناره‌گیری کرد. در فوریه ۲۰۲۲ او مبلغ نامعلومی را برای حل و فصل پرونده غیر کیفری تعرض جنسی که خانم جوفری علیه او در ایالات متحده مطرح کرد، پرداخت کرد.
  • دوک ساسکس (شاهزاده هری) برادر کوچکتر ویلیام است. او با دوشس ساسکس (مگان مارکل) ازدواج کرده است. آنها دو فرزند دارند: آرچی و لیلیبت. در سال ۲۰۲۰ آنها اعلام کردند که دیگر عضو ارشد سلطنتی نخواهند بود و به ایالات متحده نقل مکان کردند

اعضای خانواده سلطنتی کجا زندگی می‌کنند؟

انتظار می‌رود پادشاه چارلز و ملکه هم‌نشین به کاخ باکینگهام نقل مکان کنند. آنها قبلا در کلارنس هاوس در لندن و در های‌گرٔو در گلاسترشر زندگی می‌کردند.

شاهزاده ویلیام و کاترین، دوشس کورنوال و کمبریج اخیراً از کاخ کنزینگتون در غرب لندن به کلبه آدلاید در اقامت‌گاه ملکه در ویندزور نقل مکان کردند.

منبع تصویر، PA Media

شاهزاده جورج، شاهدخت شارلوت و شاهزاده لوئیس به مدرسه لامبروک، نزدیک ا‌َسکات در برکشر می‌روند.

شاهزاده هری و مگان مارکل در کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

سلطنت چقدر محبوب است؟

یک نظرسنجی در زمان جشن پلاتینیوم نشان داد که ۶۲ درصد فکر می‌کنند که کشور باید سلطنت را حفظ کند و ۲۲ درصد معتقدند که باید یک رئیس دولت منتخب داشته باشد.

دو نظرسنجی دیگر در سال ۲۰۲۱ تقریباً نتایج مشابهی به دست آوردند، و از هر پنج یک نفر معتقد بود که لغو سلطنت برای بریتانیا خوب است.

با این حال، یافته‌های شرکت نظرسنجی یوگاو حاکی از آن است که در دهه گذشته میزان تأیید سلطنت از ۷۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۶۲ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

اکثریت حامیان سلطنت در میان گروه‌های سنی بالاتر هستند، اما این نظرسنجی نشان داد که این امر ممکن است برای افراد جوان صادق نباشد.

در سال ۲۰۱۱ که یوگاو برای اولین بار پی‌گیری این موضوع را آغاز کرد، ۵۹ درصد از جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله معتقد بودند که سلطنت باید ادامه یابد، این رقم در سال ۲۰۲۲ به ۳۳ درصد رسید.

جشن پلاتینیوم ملکه چگونه برگزار شد؟

جشن پلاتینیوم، چهارمین جشن ملکه بود – او جشن سیمین خود را در سال ۱۹۷۷، جشن زرین خود را در سال ۲۰۰۲ و جشن الماس خود را در سال ۲۰۱۲ جشن گرفت.

او در ۲۱ آوریل ۱۹۲۶ به دنیا آمد، اما تولد رسمی دومی دارد که در ماه ژوئن با برنامه‌هایی تشریفاتی جشن گرفته می‌شود.

این سنت با پدربزرگ ملکه، ادوارد هفتم، که در ماه نوامبر به دنیا آمد، آغاز شد تا احتمال بیشتری وجود داشته باشد که جشن‌های عمومی در آب و هوای خوب برگزار شود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نزدیک به ۱۲ میلیون نفر در بریتانیا جشن پلاتینیوم در کاخ باکینگهام را از شبکه بی‌بی‌سی ۱ تماشا کردند

جشن‌های اصلی جشن پلاتینیوم در طول یک تعطیلات آخر هفته چهار روزه در ماه ژوئن برگزار شد و شامل رژه‌ای از رنگ‌ها، کنسرتی در خارج از کاخ باکینگهام و یک مسابقه نمایشی بود.

هزاران مهمانی خیابانی در سراسر کشور برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.